General Mobile Diamond Limited Edition is a modest device, featuring a 2.4" screen and a 2 mega-pixels back side camera.
This phone is quite thick compared to current cellphones, with its 0.64" thickness. This device isn't really a compact cellphone, taking into account that it is 2.76 inches long and 2.76" wide,but it only packs a 2.4" display. The General Mobile Diamond Limited Edition feels a bit heavy for a cellphone this size, with a weight of 4.16 ounces.
General Mobile packed the General Mobile Diamond Limited Edition with a interesting 2.4 inches screen, and a 240 x 320 (QVGA) resolution, making everything look good.
The General Mobile Diamond Limited Edition has a 88,37 MB internal storage memory, a little amount that might be adequate for some users considering that this device also has a slot for external memory cards to store photos and videos and even some applications that allow being installed in the external memory.
This phone includes 3G internet connection, over EDGE technologies. The General Mobile Diamond Limited Edition has two SIM cards so it's able to work with two different carriers or phone lines at the same time.
This cellphone is equipped with only a 2 megapixels back-facing camera.
This cellphone comes with a 850 mAh small capacity Li-Ion replaceable battery providing this phone with a quite short battery life. General Mobile claims this cellphone has a 360 hours stand by time and a 4 hs talk time.
| Device Type: | Phone |
| Brand: | General Mobile |
| Dimensions: | 2.76 x 2.76 x 0.64 inchesMetric7.01 x 7.01 x 1.63 cmImperial |
| Weight: | 4.16 ouncesMetric117.93 gImperial |
Display | |
| Screen Type: | TFT (256K colors) |
| Size: | 2.4 inchesMetric6.1 cmImperial |
| Resolution: | 320 x 240 pixels (QVGA) |
| Pixel density: | 167 pixels per inchMetric65.75 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | No |
Hardware | |
| Internal Memory: | 88,37 MB |
| SD Card Slot: | microSD (up to 2 GB) |
Battery | |
| Battery type: | Li-Ion |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 850 mAh |
| Stand-by Time: | 360 hours |
| Talk Time: | 4 hours |
Camera | |
| Back camera: | 2 megapixels |
Networks | |
| SIM Card Type: | SIM |
| Dual SIM: | Yes |
| GSM Bands: | 900, 1800, 1900 |
| Technologies: | EDGE, GPRS and GSM |
Other Features | |
| Bluetooth: | Yes |
| Radio: | FM Radio |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.