General Mobile Discovery Air is a decent phone, packing a pretty large 4.8-inches display, an extremely powerful 1700 megahertz Octa-Core processing unit, and 2 cameras, an 8 MP back camera and a 5 MP front-facing camera.
Talking about its body design materials, this phone is mainly created with Aluminum . This phone is only available in color 16 777 216. This phone is a very compact phone, considering it has a 4.8" display and it has just 5.5" long and 2.66" wide. Being just 0.2 inches thick,this phone is incredibly slim and practical. This device feels much lighter than what one would think about a device this size.
General Mobile decided to power this phone using a high speed 1700 megahertz Octa-Core CPU with only 1 GB RAM memory which is a bit disappointing for such a powerful phone. This phone comes with a 16 GB quite big internal storage memory and although it doesn't have an SD memory card expansion slot, it should be enough to install hundreds of applications and games, but it may not be suitable if you are fan of the largest games available nowadays.
This cellphone has two cameras, an 8 megapixels back facing camera and a 5 megapixels front-facing camera. This cellphone also films 1920x1080 Full HD videos.
This cellphone is equipped with a spectacular 720 x 1280 (HD) 4.8 inches screen, giving this phone a unique image quality.
This cellphone features a big capacity 2050 mAh Li - Ion battery providing this phone a quite long battery life.
This phone provides wifi connectivity (which can be provided to other devices around, acting as a mobile hotspot), 4G (HSPA+) internet connection, that is not so fast as LTE networks and fast 3G internet connection, over HSDPA and HSUPA technologies. This device doesn't have a sim card, because it is not a GSM device.
This phone also includes a handful of interesting features such as Bluetooth (provides communication with other phones, computers and accessories) and GPS Localization, and multiple sensors like Light Sensor, Proximity Sensor, Accelerometer and Compass.
| Device Type: | Phone |
| Brand: | General Mobile |
| Operating System (OS): | Android 4.4 |
| Dimensions: | 5.50 x 2.66 x 0.20 inchesMetric13.97 x 6.76 x 0.51 cmImperial |
| Weight: | 3.46 ouncesMetric98.09 gImperial |
| Colors: | 16 777 216 |
| Materials: | Aluminum |
Display | |
| Screen Type: | AMOLED |
| Size: | 4.8 inchesMetric12.2 cmImperial |
| Resolution: | 1280 x 720 pixels (HD) |
| Pixel density: | 306 pixels per inchMetric120.47 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | No |
Hardware | |
| Processor: | Octa-Core 1700 MHz |
| RAM Memory: | 1 GB |
| Graphics Processor: | Yes |
| Internal Memory: | 16 GB |
| SD Card Slot: | No SD card slot |
Battery | |
| Battery type: | Li - Ion |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 2050 mAh |
Camera | |
| Back camera: | 8 megapixels |
| Front camera: | 5 megapixels |
| Max video resolution: | 1920 x 1080 (Full HD) |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| Mobile Hotspot: | Yes |
| Technologies: | HSPA+ (4G), HSDPA and HSUPA |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 4.0 |
| GPS: | Yes |
| Sensors: | Accelerometer, Compass, Light Sensor and Proximity Sensor |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.