General Mobile Discovery Elite is a mid-end Android phone, featuring a great 2.2 gigahertz Quad-Core processing unit, an enormous 5.5 inches display, and two cameras, a 16 mega-pixels back camera and an 8 mega-pixels front side camera.
This device ships with a great 2.2 GHz Quad-Core CPU, bundled in a Qualcomm Snapdragon 800 chip and a big 3 GB RAM memory. This cellphone counts with a great 32 GB internal memory and whereas it doesn't come with an SD memory slot, it is still enough to install tons of applications, games, songs, photos and videos without worrying about how much storage is left.
This phone is much lighter than what you would expect from a device like this. This cellphone is only for sale in color 16 777 216. This cellphone has a gorgeous design, with a thickness of just 0.38 inches. This cellphone is a very compact device, considering it features a 5.5" display and it's just 5.93 inches long and 2.95 inches wide.
General Mobile equipped the General Mobile Discovery Elite with a incredible 5.5 inches screen, and a 1080 x 1920 (Full HD) resolution, providing this phone with a unique image quality.
This phone has two cameras, a 16 megapixels back camera and an 8 mega-pixels front-facing camera. The General Mobile Discovery Elite can also shoot videos in Full HD 1920x1080 at 60 fps.
This phone features a big 2500 mAh Li - Ion removable battery, enough to provide this cellphone with an impressive battery life.
This phone includes wi-fi connection (and it can provide it to other devices acting as a modem), 4G (HSPA+) data connection, which is not as fast as LTE-A or LTE 4G networks and the fastest 3G connection type, supported by HSDPA technologies. The General Mobile Discovery Elite doesn't have a SIM card, because it is not a GSM device.
This phone also comes with a couple of interesting features like Bluetooth and GPS (Global Positioning System), and lots of sensors like Light Sensor, Proximity Sensor, Accelerometer and Compass.
This device is probably a very good choice it doesn't matter whether you want this cellphone majorly for internet broswing and social networks or will use it as a gamer phone.
| Device Type: | Phone |
| Brand: | General Mobile |
| Operating System (OS): | Android 4.2 |
| Dimensions: | 5.93 x 2.95 x 0.38 inchesMetric15.06 x 7.49 x 0.97 cmImperial |
| Weight: | 5.36 ouncesMetric151.95 gImperial |
| Colors: | 16 777 216 |
| Scratch Resistant Glass: | Yes |
Display | |
| Screen Type: | LCD |
| Size: | 5.5 inchesMetric14 cmImperial |
| Resolution: | 1920 x 1080 pixels (Full HD) |
| Pixel density: | 401 pixels per inchMetric157.87 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | No |
Hardware | |
| Chipset: | Qualcomm Snapdragon 800 |
| Processor: | Krait 400 (Quad-Core 2200 MHz) |
| RAM Memory: | 3 GB |
| Graphics Processor: | Adreno 330 |
| Internal Memory: | 32 GB |
| SD Card Slot: | No SD card slot |
Battery | |
| Battery type: | Li - Ion |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 2500 mAh |
Camera | |
| Back camera: | 16 megapixels |
| Front camera: | 8 megapixels |
| Max video resolution: | 1920 x 1080 (60 fps) (Full HD) |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| Mobile Hotspot: | Yes |
| UMTS Bands: | Bands 1(2100) |
| Technologies: | HSPA+ (4G) and HSDPA |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 4.0 |
| GPS: | Yes |
| Sensors: | Accelerometer, Compass, Light Sensor and Proximity Sensor |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.