General Mobile Discovery II is an interesting cellphone, provisioned with a pretty big 5 inches display, a high performance Octa-Core processing unit running at 2 gigahertz, and two cameras, a 13 mega-pixels back camera and a 5 MP front side camera.
This cellphone is just 0.31" thick, taking it to the thinnest cellphone's category. The General Mobile Discovery II is only 5.53 inches long, but it is still able to fit a a 5" display. This phone feels much lighter than what one would think about a phone like this. General Mobile is offering this phone in color 16 777 216.
The General Mobile Discovery II includes an awesome 5-inches screen with a 1080 x 1920 (Full HD) resolution, making everything look beautiful and brightful.
General Mobile ships this cellphone with a high-tech Octa-Core processor ticking at 2 GHz with a great 2 GB RAM. This phone comes with a 16 GB interesting internal storage memory and whereas it doesn't include a slot for an external memory card, it should be enough to install hundreds of applications, although it might not be suitable if you are fan of the largest games currently available or taking tons of pictures and videos.
The General Mobile Discovery II features WiFi connectivity (and it can provide it to other devices around, as a mobile hotspot), 4G (HSPA+) connection type, that is not so fast as LTE networks and fast 3G connection type, over HSDPA technologies. This cellphone doesn't have a SIM card, because it is not a GSM phone.
The General Mobile Discovery II features two cameras, a 13 mega-pixels back camera and a 5 megapixels front-facing camera. It is also able to capture 1280x720 HD videos.
This phone also includes a couple of nice features like Bluetooth (4.0 ) and GPS (Global Positioning System), and plenty of sensors like Light Sensor, Proximity Sensor, Accelerometer and Compass.
This cellphone packs a 2500 mAh high capacity Li - Ion removable battery that provides the General Mobile Discovery II an amazing battery duration.
If you want a social cellphone, you will probably be very happy with this cellphone.
| Device Type: | Phone |
| Brand: | General Mobile |
| Operating System (OS): | Android 4.4.2 |
| Dimensions: | 5.53 x 2.72 x 0.31 inchesMetric14.05 x 6.91 x 0.79 cmImperial |
| Weight: | 4.59 ouncesMetric130.12 gImperial |
| Colors: | 16 777 216 |
| Scratch Resistant Glass: | Yes |
Display | |
| Screen Type: | IPS LCD |
| Size: | 5 inchesMetric12.7 cmImperial |
| Resolution: | 1920 x 1080 pixels (Full HD) |
| Pixel density: | 441 pixels per inchMetric173.62 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | No |
Hardware | |
| Processor: | Octa-Core 2000 MHz |
| RAM Memory: | 2 GB |
| Graphics Processor: | Yes |
| Internal Memory: | 16 GB |
| SD Card Slot: | No SD card slot |
Battery | |
| Battery type: | Li - Ion |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 2500 mAh |
Camera | |
| Back camera: | 13 megapixels |
| Front camera: | 5 megapixels |
| Max video resolution: | 1280 x 720 (HD) |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| Mobile Hotspot: | Yes |
| Dual SIM: | Yes |
| Technologies: | HSPA+ (4G) and HSDPA |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 4.0 |
| GPS: | Yes |
| Sensors: | Accelerometer, Compass, Light Sensor and Proximity Sensor |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.