General Mobile Discovery II Mini is a fair quality cellphone, featuring a high speed 1300 megahertz Quad-Core processor, a 4.5" screen, and two cameras, an 8 MP back camera and a 2 mega-pixels front facing camera.
General Mobile just sells this phone in color 16 777 216. This cellphone feels much lighter than what one would think about a cellphone of this size. Though the General Mobile Discovery II Mini just has 5.16" long, it is able to fit a a 4.5 inches screen. This phone is thin and comfortable, being just 0.31" thick.
This phone is powered by a high-tech 1300 MHz Quad-Core processor, bundled in the MediaTek MT6582 chip with only 1 GB of RAM which is a little low considering the General Mobile Discovery II Mini's impressive processor. A good feature of this phone is its quite large 8 GB internal memory and a slot for an external memory card, allowing the user to install a couple hundred games and apps without any problem.
This cellphone includes a interesting 480 x 854 4.5 inches display, making everything look very nice.
This cellphone is equipped with two cameras, an 8 mega-pixels back-facing camera and a 2 MP front camera. It is also able to capture 1920x1080 Full HD videos at 30 fps.
This cellphone has wi-fi capability (which it can share with other devices as a mobile hotspot), HSPA+ (4G) connection type, that is not as fast as LTE-A or LTE 4G networks and 3G fast internet connection, using HSDPA and HSUPA technologies. This phone uses two Micro SIM cards so it can to use two different phone numbers and even different carriers.
The General Mobile Discovery II Mini packs a good 1800 mAh Li - Ion removable battery that can keep this phone running for some hours, although you will need to charge it if you use it heavily.
The General Mobile Discovery II Mini also features a couple cool characteristics as Bluetooth (4.0 ) and GPS Geolocation, and lots of sensors like Light Sensor, Proximity Sensor, Accelerometer and Compass.
| Device Type: | Phone |
| Brand: | General Mobile |
| Operating System (OS): | Android 4.4.2 |
| Dimensions: | 5.16 x 2.56 x 0.31 inchesMetric13.11 x 6.5 x 0.79 cmImperial |
| Weight: | 4.37 ouncesMetric123.89 gImperial |
| Colors: | 16 777 216 |
| Scratch Resistant Glass: | Yes |
Display | |
| Screen Type: | IPS LCD |
| Size: | 4.5 inchesMetric11.4 cmImperial |
| Resolution: | 854 x 480 pixels |
| Pixel density: | 218 pixels per inchMetric85.83 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | No |
Hardware | |
| Chipset: | MediaTek MT6582 |
| Processor: | ARM Cortex-A7 (Quad-Core 1300 MHz) |
| RAM Memory: | 1 GB |
| Graphics Processor: | Mali-400 MP2 |
| Internal Memory: | 8 GB |
| SD Card Slot: | microSDHC (up to 32 GB) |
Battery | |
| Battery type: | Li - Ion |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 1800 mAh |
Camera | |
| Back camera: | 8 megapixels |
| Front camera: | 2 megapixels |
| Max video resolution: | 1920 x 1080 (30 fps) (Full HD) |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| Mobile Hotspot: | Yes |
| SIM Card Type: | Micro SIM |
| Dual SIM: | Yes |
| Technologies: | HSPA+ (4G), HSDPA and HSUPA |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 4.0 |
| GPS: | Yes |
| Sensors: | Accelerometer, Compass, Light Sensor and Proximity Sensor |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.