General Mobile DST10 is a low end device, having a small sized 1.4-inches display. Is that all? Not at all, it's only the introduction of a much deeper review.
General Mobile appears to have forgotten about weight optimization in this 3.35 oz phone. The General Mobile DST10 is 4.33 inches long and 1.83" wide, it just packs a smaller 1.4 inches display. This phone is a bit thick for today's standards, with its 0.65" thickness.
This phone includes a low level 1.4 inches display with a 128 x 128 resolution, giving this phone a low resolution graphical experience.
This phone has 2 SIM cards to be able to to work with two different phone lines at the same time.
The General Mobile DST10 doesn't have any cameras.
This cellphone uses a small 1000 mAh Li-Ion battery that can keep this phone running for many hours, although you will probably find yourself looking for a place to charge it after some moderate to heavy usage. According to General Mobile, this cellphone has a reported stand by time of 160 hs and a talk time of 4 hours.
This cellphone is a very good choice if you are looking for a phone to perform basic operations.
| Device Type: | Phone |
| Brand: | General Mobile |
| Dimensions: | 4.33 x 1.83 x 0.65 inchesMetric11 x 4.65 x 1.65 cmImperial |
| Weight: | 3.35 ouncesMetric94.97 gImperial |
Display | |
| Screen Type: | CSTN (64K colors) |
| Size: | 1.4 inchesMetric3.6 cmImperial |
| Resolution: | 128 x 128 pixels |
| Pixel density: | 129 pixels per inchMetric50.79 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | No |
Hardware | |
| SD Card Slot: | microSD (up to 2 GB) |
Battery | |
| Battery type: | Li-Ion |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 1000 mAh |
| Stand-by Time: | 160 hours |
| Talk Time: | 4 hours |
Camera | |
Networks | |
| SIM Card Type: | SIM |
| Dual SIM: | Yes |
| GSM Bands: | 900, 1800 |
| Technologies: | GPRS and GSM |
Other Features | |
| Radio: | FM Radio |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.