General Mobile DST700 is a low level cellphone, provisioned with a 3.2 megapixels back facing camera and a small 2" display. We will get a better idea about this device's specs when we get into more details.
General Mobile appears to have forgotten about weight optimization in this 2.86 oz device. This cellphone isn't a compact cellphone, considering it is 4.25" long and 1.79 inches wide,but it just holds a 2 inches display. The General Mobile DST700 is a little thick for nowadays standards, with a thickness of 0.59 inches.
This phone comes with a little 32,77 MB internal storage memory, which could be adequate for basic users considering this phone also has an SD card slot to store photographs and videos and even some games and apps that allow being installed in the external memory.
This cellphone is equipped with only a 3.2 mega-pixels back facing camera.
General Mobile equipped the General Mobile DST700 with a good 2 inches display, and a 220 x 176 resolution, which makes all images and movies look quite nice.
This cellphone has 2 SIM cards so it can to use 2 different phone lines.
This phone counts with a 750 mAh small capacity Li-Ion battery that provides this cellphone a quite short battery duration comparing with other similar phones. General Mobile reports a talk time of 5 hours and a stand by time of 350 hs for this phone.
| Device Type: | Phone |
| Brand: | General Mobile |
| Dimensions: | 4.25 x 1.79 x 0.59 inchesMetric10.8 x 4.55 x 1.5 cmImperial |
| Weight: | 2.86 ouncesMetric81.08 gImperial |
Display | |
| Screen Type: | TFT (256K colors) |
| Size: | 2 inchesMetric5.1 cmImperial |
| Resolution: | 176 x 220 pixels |
| Pixel density: | 141 pixels per inchMetric55.51 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | No |
Hardware | |
| Internal Memory: | 32,77 MB |
| SD Card Slot: | microSD (up to 2 GB) |
Battery | |
| Battery type: | Li-Ion |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 750 mAh |
| Stand-by Time: | 350 hours |
| Talk Time: | 5 hours |
Camera | |
| Back camera: | 3.2 megapixels |
Networks | |
| SIM Card Type: | SIM |
| Dual SIM: | Yes |
| GSM Bands: | 900, 1800 |
| Technologies: | GPRS and GSM |
Other Features | |
| Bluetooth: | Yes |
| Radio: | FM Radio |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.