General Mobile DSTL1 Imaginary is a low-end phone, equipped with a small sized 3" display, a fast CPU running at 624 megahertz and a 5 megapixels back camera.
This cellphone is a bit thick compared to current phones, with a thickness of 0.63". Though this cellphone has 4.41 inches long, it only packs a smaller 3" screen. General Mobile didn't put much effort to reduce weight in this 4.76 ounces device, much heavier than other similar cellphones.
This cellphone has a interesting 400 x 240 3-inches screen, making everything look good. This screen uses TFT yes technology, but it's not multi-touch.
The General Mobile DSTL1 Imaginary is powered by a quite powerful CPU ticking at 624 megahertz with as little as 128 MB of RAM. This device comes with a 4 GB internal memory, a medium quantity that should be enough having that this phone also has an external SD slot to store songs, pictures and videos.
The General Mobile DSTL1 Imaginary provides Wi-Fi connectivity (but it can't share it with other devices acting as a hotspot) and 3G data connection, using EDGE technologies. This cellphone has 2 SIM cards so it can to use two different phone lines.
This cellphone has only a 5 MP back facing camera. It is capable of shooting videos in 320x240 (QVGA) at 30 fps. Additionally, this phone's camera also has flash and auto-focus.
This cellphone features a mediocre 1200 mAh Li-Ion battery, which is quite low for a consuming cellphone like this. General Mobile afirms this cellphone has a talk time of 4 hs and a stand by time of 150 hours.
| Device Type: | Phone |
| Brand: | General Mobile |
| Operating System (OS): | Android |
| Dimensions: | 4.41 x 2.13 x 0.63 inchesMetric11.2 x 5.41 x 1.6 cmImperial |
| Weight: | 4.76 ouncesMetric134.94 gImperial |
Display | |
| Screen Type: | TFT (256K colors) |
| Size: | 3 inchesMetric7.6 cmImperial |
| Resolution: | 240 x 400 pixels |
| Pixel density: | 155 pixels per inchMetric61.02 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | Yes |
Hardware | |
| Processor: | Marvell PXA 310 (Single-Core 624 MHz) |
| RAM Memory: | 128 MB |
| Internal Memory: | 4 GB |
| SD Card Slot: | microSD, microSDHC |
Battery | |
| Battery type: | Li-Ion |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 1200 mAh |
| Stand-by Time: | 150 hours |
| Talk Time: | 4 hours |
Camera | |
| Back camera: | 5 megapixels |
| Flash: | Yes |
| Max video resolution: | 320 x 240 (30 fps) (QVGA) |
| Camera features: | Auto-Focus |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| SIM Card Type: | SIM |
| Dual SIM: | Yes |
| GSM Bands: | 900, 1800, 1900 |
| Technologies: | EDGE and GSM |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 2.0 |
| Radio: | FM Radio |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.