General Mobile DSTM1 is a quite basic device, having a 3.2 mega-pixels back-facing camera and a 2.4-inches display.
General Mobile appears to have forgotten about weight optimization in this 3.28 ounces cellphone. This cellphone isn't a compact device, taking into consideration it is 4.33" long,but it only holds a 2.4 inches display. This phone is a little bit thick compared to current cellphones, being as thick as 0.54".
This device is only equipped with a 3.2 mega-pixels back camera. To complete the camera, it also has flash and auto-focus.
This device is equipped with an average 320 x 240 (QVGA) 2.4" display, which makes everything look good.
This cellphone features a small sized 850 mAh Li-Ion replaceable battery that provides this phone a not very long battery lifecompared to other cellphones. According to General Mobile, this cellphone has an aproximate talk time of 4 hs and a stand by time of 280 hours.
This phone features 3G connection type, supported by EDGE technologies. This phone uses two SIM cards so it is able to work with 2 different phone lines in the same phone.
| Device Type: | Phone |
| Brand: | General Mobile |
| Dimensions: | 4.33 x 1.97 x 0.54 inchesMetric11 x 5 x 1.37 cmImperial |
| Weight: | 3.28 ouncesMetric92.99 gImperial |
Display | |
| Screen Type: | TFT (256K colors) |
| Size: | 2.4 inchesMetric6.1 cmImperial |
| Resolution: | 240 x 320 pixels (QVGA) |
| Pixel density: | 167 pixels per inchMetric65.75 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | No |
Hardware | |
| SD Card Slot: | microSD (up to 2 GB) |
Battery | |
| Battery type: | Li-Ion |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 850 mAh |
| Stand-by Time: | 280 hours |
| Talk Time: | 4 hours |
Camera | |
| Back camera: | 3.2 megapixels |
| Flash: | Yes |
| Camera features: | Auto-Focus |
Networks | |
| SIM Card Type: | SIM |
| Dual SIM: | Yes |
| GSM Bands: | 900, 1800, 1900 |
| Technologies: | EDGE and GSM |
Other Features | |
| Bluetooth: | Yes |
| Radio: | FM Radio |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.