General Mobile DSTS1 is a modest phone, which counts with a 3.2 mega-pixels back-facing camera and a little 2-inches display.
General Mobile didn't seem to put much effort to reduce weight in this 3.17 oz device. Whereas this cellphone has 3.86" long, it only holds a much smaller 2" display. The General Mobile DSTS1 is a little bit thick for today's standards, with a thickness of 0.78".
General Mobile equipped this cellphone with a good 2 inches screen, and a resolution of 220 x 176 , giving this phone a nice graphic quality.
This cellphone has dual SIM cards to be able to to work with two different phone lines or carriers in the same cellphone.
The General Mobile DSTS1 has only a 3.2 MP back-facing camera.
This phone packs a small 950 mAh Li-Ion battery providing this cellphone with a poor battery duration. This cellphone has an estimated 180 hs stand by time and a 3.3 hours talk time.
| Device Type: | Phone |
| Brand: | General Mobile |
| Dimensions: | 3.86 x 1.96 x 0.78 inchesMetric9.8 x 4.98 x 1.98 cmImperial |
| Weight: | 3.17 ouncesMetric89.87 gImperial |
Display | |
| Screen Type: | TFT (256K colors) |
| Size: | 2 inchesMetric5.1 cmImperial |
| Resolution: | 176 x 220 pixels |
| Pixel density: | 141 pixels per inchMetric55.51 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | No |
Hardware | |
| SD Card Slot: | microSD (up to 2 GB) |
Battery | |
| Battery type: | Li-Ion |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 950 mAh |
| Stand-by Time: | 180 hours |
| Talk Time: | 3.3 hours |
Camera | |
| Back camera: | 3.2 megapixels |
Networks | |
| SIM Card Type: | SIM |
| Dual SIM: | Yes |
| GSM Bands: | 900, 1800, 1900 |
| Technologies: | GPRS and GSM |
Other Features | |
| Bluetooth: | Yes |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.