General Mobile DSTS3 Visual is a quite basic device, packing a 2.4 inches display and a 2 mega-pixels back-facing camera.
This phone isn't a very compact device, taking into consideration it is 4.17 inches long and 1.93" wide,but it only packs a 2.4 inches screen. This phone is a bit thick for nowadays standards, with its 0.63 inches thickness. General Mobile forgot about weight optimization in this 4.23 oz cellphone, way heavier than other similar devices.
General Mobile packed this cellphone with an average 2.4 inches screen, and a 320 x 240 (QVGA) resolution, giving this phone a nice graphical experience.
This phone only has a 2 mega-pixels back facing camera.
This device packs a 850 mAh small capacity Li-Ion replaceable battery that provides this phone a quite short battery duration comparing with other similar cellphones. General Mobile afirms this cellphone has a 3 hs talk time and a 120 hours stand by time.
This cellphone has 2 SIM cards to be able to to use two different phone numbers at the same time.
| Device Type: | Phone |
| Brand: | General Mobile |
| Dimensions: | 4.17 x 1.93 x 0.63 inchesMetric10.59 x 4.9 x 1.6 cmImperial |
| Weight: | 4.23 ouncesMetric119.92 gImperial |
Display | |
| Screen Type: | TFT (256K colors) |
| Size: | 2.4 inchesMetric6.1 cmImperial |
| Resolution: | 240 x 320 pixels (QVGA) |
| Pixel density: | 167 pixels per inchMetric65.75 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | No |
Hardware | |
| SD Card Slot: | microSD (up to 2 GB) |
Battery | |
| Battery type: | Li-Ion |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 850 mAh |
| Stand-by Time: | 120 hours |
| Talk Time: | 3 hours |
Camera | |
| Back camera: | 2 megapixels |
Networks | |
| SIM Card Type: | SIM |
| Dual SIM: | Yes |
| GSM Bands: | 900, 1800, 1900 |
| Technologies: | GPRS and GSM |
Other Features | |
| Bluetooth: | Yes |
| TV: | Yes |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.