General Mobile Fox is a low-end phone, including a 3.2 megapixels back side camera and a 2.6-inches touch-screen.
This device isn't a compact phone, given that it is 4.53 inches long,but it just holds a 2.6 inches display. This cellphone is incredibly slim and good-looking, with a thickness of just 0.39". It seems like General Mobile forgot about weight optimization in this 4.3 oz cellphone.
General Mobile packed this phone with a nice 2.6 inches screen, and a resolution of 240 x 320 (QVGA), which makes all images and videos look good. This screen uses TFT capacitive technology, but it's not multi-touch.
This cellphone counts with wi-fi connection (and it can provide it to other devices around, as a mobile hotspot) and the fastest 3G internet connection, supported by HSDPA, UMTS and EDGE technologies. This device uses a SIM card for GSM networks.
This phone only has a 3.2 mega-pixels back-facing camera.
This cellphone features a 1200 mAh small Li-Ion removable battery that provides this device a not very long battery duration. General Mobile claims this phone has a talk time of 4 hs and a stand by time of 220 hs.
This cellphone also includes a few cool features like Bluetooth (2.1, EDR), GPS and FM Radio, and Accelerometer.
| Device Type: | Phone |
| Brand: | General Mobile |
| Operating System (OS): | Android 2.2 |
| Dimensions: | 4.53 x 2.47 x 0.39 inchesMetric11.51 x 6.27 x 0.99 cmImperial |
| Weight: | 4.30 ouncesMetric121.9 gImperial |
Display | |
| Screen Type: | TFT (256K colors) |
| Size: | 2.6 inchesMetric6.6 cmImperial |
| Resolution: | 320 x 240 pixels (QVGA) |
| Pixel density: | 154 pixels per inchMetric60.63 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | Capacitive |
Hardware | |
| RAM Memory: | 256 MB |
| SD Card Slot: | microSD, microSDHC (up to 32 GB) |
Battery | |
| Battery type: | Li-Ion |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 1200 mAh |
| Stand-by Time: | 220 hours |
| Talk Time: | 4 hours |
Camera | |
| Back camera: | 3.2 megapixels |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| Mobile Hotspot: | Yes |
| SIM Card Type: | SIM |
| UMTS Bands: | 900, 2100 |
| GSM Bands: | 850, 900, 1800, 1900 |
| Technologies: | HSDPA, UMTS, EDGE, GPRS and GSM |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 2.1, EDR |
| GPS: | Yes |
| Radio: | FM Radio |
| Sensors: | Accelerometer |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.