General Mobile GM 5 Plus is a solid device, coming with an enormous 5.5 inches display, an exceptional 1500 megahertz Octa-Core CPU, and 2 cameras, a 13 mega-pixels back camera and a 13 mega-pixels front camera.
While the General Mobile GM 5 Plus only has 5.98" long, it's still able to fit a a 5.5" display. Being just 0.31 inches thick,the General Mobile GM 5 Plus is extremely slim and good-looking. Talking about its construction, the General Mobile GM 5 Plus is mostly made of Plastic . General Mobile did a very nice job making the General Mobile GM 5 Plus as lightweight as 6.14 ounces. The General Mobile GM 5 Plus is just available in 16 777 216 color.
This device has an awesome 1920 x 1080 (Full HD) 5.5" screen, making everything look amazing.
This cellphone ships with a great Octa-Core processor clocking at 1500 megahertz, packed into the Qualcomm Snapdragon 617 MSM8952 chip with a huge 3 GB RAM. A key feature of this phone is the 32 GB huge internal storage and although it doesn't count with a slot for SD memory cards, it it is more than enough to store hundreds of apps and even the largest games available nowadays without worrying about filling it.
This phone has two cameras, a 13 mega-pixels back-facing camera and a 13 mega-pixels front facing camera. It also captures videos in Full HD 1920x1080 at 30 fps. To complete the camera, it also features auto-focus.
This phone includes Wi-Fi capability (but it can't share it with other devices around, acting as a hotspot), 4G (LTE-A) , the fastest internet connection and the fastest 3G data connection, supported by HSPA technologies. This cellphone uses a Nano SIM card for GSM services.
This cellphone also comes with a couple interesting characteristics such as Bluetooth (4.1 ) and GPS, and plenty of sensors like Light Sensor, Proximity Sensor, Accelerometer, Gyroscope and Compass.
The General Mobile GM 5 Plus uses an incredible 3100 mAh Li - Polymer non-replaceable battery, enough to provide this cellphone with a marvelous battery life. An issue to take into consideration is that this cellphone's battery is not removable so you won't be able to replace it when it starts to get older, while with so much capacity you will probably replace this cellphone before it becomes an issue.
This phone is definitely very appropiate for you it doesn't matter whether you need a phone to mostly use social networks or are looking for a gamer cellphone.
| Device Type: | Phone |
| Brand: | General Mobile |
| Operating System (OS): | Android 8.0 Oreo |
| Dimensions: | 5.98 x 3.01 x 0.31 inchesMetric15.19 x 7.65 x 0.79 cmImperial |
| Weight: | 6.14 ouncesMetric174.07 gImperial |
| Colors: | 16 777 216 |
| Materials: | Plastic |
| Scratch Resistant Glass: | Yes |
Display | |
| Screen Type: | IPS LCD |
| Size: | 5.5 inchesMetric14 cmImperial |
| Resolution: | 1080 x 1920 pixels (Full HD) |
| Pixel density: | 401 pixels per inchMetric157.87 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | No |
Hardware | |
| Chipset: | Qualcomm Snapdragon 617 MSM8952 |
| Processor: | ARM Cortex-A53, 64-bit, 28 nm (Octa-Core 1500 MHz) |
| RAM Memory: | 3 GB |
| Graphics Processor: | Adreno 405 |
| Internal Memory: | 32 GB |
| SD Card Slot: | No SD card slot |
Battery | |
| Battery type: | Li - Polymer |
| Removable: | No |
| Capacity: | 3100 mAh |
Camera | |
| Back camera: | 13 megapixels |
| Aperture: | f/2.00 |
| Front camera: | 13 megapixels |
| Max video resolution: | 1920 x 1080 (30 fps) (Full HD) |
| Camera features: | Auto-Focus |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| SIM Card Type: | Nano SIM |
| LTE (4G) Bands: | 1(2100), 2(1900), 3(1800), 4(AWS-1), 5(850), 7(2600), 20(800 DD), 40(2300) |
| UMTS Bands: | Bands 5(850), 8(900), 2(1900), 1(2100) |
| Technologies: | LTE-A (4G), LTE (4G) and HSPA |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 4.1 |
| GPS: | Yes |
| Sensors: | Accelerometer, Compass, Gyroscope, Light Sensor and Proximity Sensor |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.