General Mobile GM 8 Go is a decent quality phone, packing a Quad-Core processing unit clocking at 1500 megahertz, a large 5.5 inches screen, and 2 cameras, a 13 mega-pixels back-facing camera and a 5 MP front camera. Let's take a better view of what this phone offers to us.
The General Mobile GM 8 Go is available just in color 16 777 216. This cellphone has a wonderful design, with a thickness of just 0.34". This phone is just 5.91 inches long and 2.78" wide, but it is still able to fit a a 5.5" screen. The General Mobile GM 8 Go is much lighter than what one would think about a phone of this size.
General Mobile decided to power this cellphone using a Mediatek MT6739 system chip, including a good performance Quad-Core processing unit running at 1500 MHz. This device counts with a good 16 GB internal storage memory and though it doesn't have an external SD slot, it is enough to store hundreds of applications and games, although it probably wouldn't be enough if you are planning to install some of the largest games available nowadays.
This device is equipped with a interesting 5.5" screen with a 720 x 1440 resolution, providing this cellphone with a very nice graphic quality.
This cellphone features two cameras, a 13 megapixels back facing camera and a 5 megapixels front side camera.
This cellphone offers wi-fi capability (and it can be shared with other devices around, acting as a wireless router) and 4G (LTE) high speed data connection. The General Mobile GM 8 Go doesn't have a SIM card, because it is not a GSM cellphone.
This cellphone counts with a high capacity 3500 mAh Li - Polymer non-replaceable battery that provides this phone an incredible battery duration. An issue to take into consideration is that the General Mobile GM 8 Go's battery isn't replaceable so you can't change it when it begins to last shorter, though with this big battery you will probably buy a new cellphone before it happens.
This cellphone also features a wide range of useful characteristics as Fingerprint unlock, Bluetooth (4.2 ), GPS Geolocation and FM Radio, and a couple sensors likeLight Sensor, Proximity Sensor and Accelerometer.
| Device Type: | Phone |
| Brand: | General Mobile |
| Operating System (OS): | Android 8.1 Oreo |
| Dimensions: | 5.91 x 2.78 x 0.34 inchesMetric15.01 x 7.06 x 0.86 cmImperial |
| Weight: | 5.36 ouncesMetric151.95 gImperial |
| Colors: | 16 777 216 |
| Scratch Resistant Glass: | Yes |
Display | |
| Screen Type: | IPS LCD |
| Size: | 5.5 inchesMetric14 cmImperial |
| Resolution: | 1440 x 720 pixels |
| Pixel density: | 293 pixels per inchMetric115.35 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | No |
Hardware | |
| Chipset: | Mediatek MT6739 |
| Processor: | ARM Cortex-A53, 64-bit (Quad-Core 1500 MHz) |
| Graphics Processor: | PowerVR GE8100 |
| Internal Memory: | 16 GB |
| SD Card Slot: | No SD card slot |
Battery | |
| Battery type: | Li - Polymer |
| Removable: | No |
| Capacity: | 3500 mAh |
Camera | |
| Back camera: | 13 megapixels |
| Aperture: | f/2.00 |
| Front camera: | 5 megapixels |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| Mobile Hotspot: | Yes |
| LTE (4G) Bands: | 1(2100), 3(1800), 5(850), 7(2600), 8(900), 20(800 DD), 38(2600), 40(2300) |
| Technologies: | LTE (4G) |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 4.2 |
| GPS: | Yes |
| Fingerprint ID: | Yes |
| Radio: | FM Radio |
| Sensors: | Accelerometer, Light Sensor and Proximity Sensor |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.