General Mobile GM 9 Pro is an impressive Android cellphone, counting with a huge 6-inches screen, a very powerful Octa-Core processing unit ticking at 2.2 gigahertz, and 2 cameras, a 12 megapixels back camera and an 8 megapixels front side camera.
This cellphone ships with an extremely powerful 2.2 GHz Octa-Core CPU, packed into a Qualcomm Snapdragon 660 SDM660 chip with a large 4 GB RAM memory. A good point of this phone is the 64 GB inmense internal storage memory and an external SD slot, enough to store hundreds of apps without worrying about filling the cellphone.
General Mobile made this phone in gold, gray and silver. This cellphone is extremely slim, being just 0.31 inches thick. Whereas the General Mobile GM 9 Pro only has 6.26 inches long and 2.98 inches wide, it's still able to fit a a 6" display. General Mobile made a very good design job making this phone weight only 6.17 ounces.
The General Mobile GM 9 Pro features two cameras, a 12 megapixels back facing camera and an 8 mega-pixels front camera. Its back facing camera lens has a maximum F1.8 aperture so it can shoot clear photographs even in low lighting situations. It is also able to shoot 3840x2160 4K videos.
General Mobile equipped the General Mobile GM 9 Pro with an amazing 6-inches display, and a 1080 x 2160 resolution, which makes it impossible to even see the pixels composing the display.
The General Mobile GM 9 Pro counts with Wi-Fi capability (which it can share with other devices acting as a mobile hotspot), 4G (LTE-A) ultra fast data connection and the fastest 3G internet connection, over HSPA technologies. The General Mobile GM 9 Pro doesn't have a sim card, because it doesn't support GSM networks.
The General Mobile GM 9 Pro features a 3800 mAh huge Li - Polymer non-replaceable battery that can keep it running for many hours without charging it at all. An issue to take into consideration is that this cellphone's battery is not replaceable so you can't buy a new battery when it starts to have trouble holding its charge, though having 3800 mAh you will probably buy a new device before that becomes a real problem.
This phone also features a wide range of interesting characteristics like Fingerprint unlock, Bluetooth (5.0 ), GPS Navigation and Radio, and a couple sensors likeLight Sensor, Proximity Sensor and Accelerometer.
It doesn't matter whether you you love taking photos, want a gamer cellphone, want it majorly for internet broswing and social networks or want a phone for work, this device is probably the right choice for you.
| Device Type: | Phone |
| Brand: | General Mobile |
| Operating System (OS): | Android 8.1 Oreo |
| Dimensions: | 6.26 x 2.98 x 0.31 inchesMetric15.9 x 7.57 x 0.79 cmImperial |
| Weight: | 6.17 ouncesMetric174.92 gImperial |
| Colors: | Gold, Gray and Silver |
| Scratch Resistant Glass: | Yes |
Display | |
| Screen Type: | AMOLED |
| Size: | 6 inchesMetric15.2 cmImperial |
| Resolution: | 2160 x 1080 pixels |
| Pixel density: | 402 pixels per inchMetric158.27 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | No |
Hardware | |
| Chipset: | Qualcomm Snapdragon 660 SDM660 |
| Processor: | Kryo 260, 64-bit, 14 nm (Octa-Core 2200 MHz) |
| RAM Memory: | 4 GB |
| Graphics Processor: | Adreno 512 |
| Internal Memory: | 64 GB |
| SD Card Slot: | microSDXC (up to 256 GB) |
Battery | |
| Battery type: | Li - Polymer |
| Removable: | No |
| Capacity: | 3800 mAh |
Camera | |
| Back camera: | 12 megapixels |
| Aperture: | f/1.80 |
| Sensor size: | 0.39 inches (1/2.55") |
| Front camera: | 8 megapixels |
| Max video resolution: | 3840 x 2160 (4K) |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| Mobile Hotspot: | Yes |
| LTE (4G) Bands: | 1(2100), 2(1900), 3(1800), 5(850), 7(2600), 8(900), 20(800 DD), 38(2600), 40(2300) |
| UMTS Bands: | Bands 5(850), 8(900), 2(1900), 1(2100) |
| Technologies: | LTE-A (4G), LTE (4G) and HSPA |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 5.0 |
| GPS: | Yes |
| Fingerprint ID: | Yes |
| Radio: | FM Radio |
| Sensors: | Accelerometer, Light Sensor and Proximity Sensor |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.