GIGABYTE GSmart S1200 is an outdated Windows Mobile Professional cellphone launched in 2009, which counts with a 3 megapixels back-facing camera, a compact 3.1-inches display and a powerful 528 MHz processing unit. That's everything we have to say? Not at all, it's only the tip of the iceberg.
This phone is powered by a powerful processor running at 528 MHz with as little as 288 MB RAM.
Though the GIGABYTE GSmart S1200 is quite thin and comfortable it's not close to being one of the thinnest cellphones nowadays, with a thickness of 0.45". This cellphone isn't very light for a phone this size, with a weight of 3.62 oz.
Gigabyte equipped this phone with a gorgeous 3.1 inches screen, and a 800 x 480 resolution, which makes all images and videos look beautiful and brightful. Its screen uses TFT resistive technology, but it can't detect multi touch gestures.
This cellphone counts with WiFi capability (although it can't provide it to other devices around, acting as a mobile hotspot) and 3G fast connection type, using HSDPA, HSUPA, UMTS and EDGE technologies. This phone works with a SIM card for GSM carriers.
The GIGABYTE GSmart S1200 has only a 3 MP back camera.
This cellphone comes with a poor 1010 mAh Li-Ion battery providing the GIGABYTE GSmart S1200 with a quite short battery life. Gigabyte reports a talk time of 4 hs and a stand by time of 150 hours for this phone.
GIGABYTE AERO 17 HDR XD - 17.3" UHD 4k IPS Anti-Glare, Intel Core i7, NVIDIA GeForce RTX 3070 Laptop GPU 8GB GDDR6, 16GB RAM, 1TB SSD, Win10 Pro, Creator Laptop (AERO 17 HDR XD-73US524SP)
Shop now
GIGABYTE Z590 UD AC (LGA 1200/ Intel Z590/ ATX/Triple M.2/ PCIe 4.0/ USB 3.2 Gen 2/ Intel Wireless-AC/ 2.5GbE LAN/Motherboard)
Shop now
GIGABYTE Z590 AORUS ELITE AX (LGA 1200/ Intel Z590 ATX/ Triple M.2/ PCIe 4.0/ USB 3.2 Gen2X2 Type-C/ Intel WIFI 6/ 2.5GbE LAN/ Gaming Motherboard)
Shop now
Gigabyte B550M AORUS PRO-P (AMD Ryzen 5000/B550/Micro ATX/M.2 Thermal Guard/HDMI/DVI/USB 3.2 Gen 2/DDR4/Motherboard)
Shop now
GIGABYTE B560M DS3H (LGA 1200/ Intel/ B560/ Micro-ATX/Dual M.2/ PCIe 4.0/ USB 3.2 Gen1/ GbE LAN/Motherboard)
Shop now
GIGABYTE Z390 UD (LGA 1151 (300 Series) Intel Z390 SATA 6Gb/s ATX Intel Motherboard for Cryptocurrency Mining with above 4G Decoding, 6 x PCIe Slots)
Shop now
GIGABYTE B460M DS3H V2 (LGA 1200/ Intel/ B460/ Micro-ATX/M.2/ SATA 6Gb/s/USB 3.2 Gen 1/ Motherboard)
Shop now
| Device Type: | Phone |
| Brand: | Gigabyte |
| Operating System (OS): | Windows Mobile Professional 6.5 |
| Dimensions: | 4.17 x 2.05 x 0.45 inchesMetric10.59 x 5.21 x 1.14 cmImperial |
| Weight: | 3.62 ouncesMetric102.63 gImperial |
| Release date: | 2009-02-16 |
Display | |
| Screen Type: | TFT (64K colors) |
| Size: | 3.1 inchesMetric7.9 cmImperial |
| Resolution: | 480 x 800 pixels |
| Pixel density: | 301 pixels per inchMetric118.5 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | Resistive |
Hardware | |
| Processor: | Single-Core 528 MHz |
| RAM Memory: | 288 MB |
| SD Card Slot: | microSD, microSDHC |
Battery | |
| Battery type: | Li-Ion |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 1010 mAh |
| Stand-by Time: | 150 hours |
| Talk Time: | 4 hours |
Camera | |
| Back camera: | 3 megapixels |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| SIM Card Type: | SIM |
| UMTS Bands: | 900, 2100 |
| GSM Bands: | 850, 900, 1800, 1900 |
| Technologies: | HSDPA, HSUPA, UMTS, EDGE and GSM |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 2.0 |
| GPS: | Yes |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.