GIGABYTE GSmart S1205 is an outdated cellphone, coming with a medium 3.2-inches screen, a good processor ticking at 416 MHz and a 3 MP back-facing camera.
The GIGABYTE GSmart S1205 is a bit heavy for a device this size, weighting 4.04 ounces. The GIGABYTE GSmart S1205 isn't a compact phone, considering it is 4.35 inches long and 2.17" wide,but it only contains a 3.2" display. The GIGABYTE GSmart S1205 is a little thick compared to nowadays phones, being as thick as 0.52".
This phone is powered by a quite powerful 416 MHz CPU with only 128 MB RAM memory.
This phone is only equipped with a 3 MP back-facing camera.
Gigabyte packed this phone with a nice 3.2 inches display, and a 400 x 240 resolution, which makes all photos and videos look quite nice.
This phone provides Wi-Fi connectivity (but it can't provide it to other devices acting as a mobile hotspot) and 3G connectivity, supported by EDGE technologies. This phone uses two SIM cards so it's able to use 2 different phone numbers in the same cellphone.
This cellphone features a medium capacity 1320 mAh Li-Ion removable battery that provides the GIGABYTE GSmart S1205 a poor battery life comparing with other similar phones. Gigabyte afirms this cellphone has a 4 hours talk time and a 150 hs stand by time.
| Device Type: | Phone |
| Brand: | Gigabyte |
| Operating System (OS): | Windows Mobile Professional 6.5 |
| Dimensions: | 4.35 x 2.17 x 0.52 inchesMetric11.05 x 5.51 x 1.32 cmImperial |
| Weight: | 4.04 ouncesMetric114.53 gImperial |
Display | |
| Screen Type: | TFT |
| Size: | 3.2 inchesMetric8.1 cmImperial |
| Resolution: | 240 x 400 pixels |
| Pixel density: | 146 pixels per inchMetric57.48 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | No |
Hardware | |
| Processor: | MT6516 (Single-Core 416 MHz) |
| RAM Memory: | 128 MB |
| SD Card Slot: | microSD, microSDHC (up to 16 GB) |
Battery | |
| Battery type: | Li-Ion |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 1320 mAh |
| Stand-by Time: | 150 hours |
| Talk Time: | 4 hours |
Camera | |
| Back camera: | 3 megapixels |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| SIM Card Type: | SIM |
| Dual SIM: | Yes |
| GSM Bands: | 850, 900, 1800, 1900 |
| Technologies: | EDGE and GSM |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 2.1, EDR |
| GPS: | Yes |
| Radio: | FM Radio |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.