Gionee A1 is a high quality cellphone, having a high-tech Octa-Core CPU speeding at 2000 MHz, a large 5.5 inches screen, a 13 MP back camera and a 16 MP front camera.
The Gionee A1 ships with a MediaTek Helio P10 MT6755 system chip, backed up by an extremely powerful 2 GHz Octa-Core processor and a great 4 GB RAM. A good advantage of the Gionee A1 is its huge 64 GB internal storage memory and an external memory card slot, more than enough to install hundreds of apps and even the heaviest games currently available without having to worry about filling it.
The Gionee A1 has a gorgeous design, with a thickness of just 0.33 inches. This cellphone is quite a compact phone, given that it features a 5.5" screen and it is just 6.08" long and 3.01 inches wide. Gionee didn't seem to put much effort to reduce weight in this 6.42 oz phone. Talking about its design, the Gionee A1 is built with Metal . Gionee made this phoneavailable only in black, gold and silver.
The Gionee A1 features two cameras, a 13 megapixels back-facing camera and a 16 mega-pixels front side camera. this cellphone's back-facing camera has an aperture of F2 so it can take very nice pictures even in low-light environments. It is also able to shoot videos up to 1920x1080 (Full HD) at 30 frames per second.
This phone has a great 1080 x 1920 (Full HD) 5.5 inches screen, which makes everything look brightful and colorful.
This phone has wifi connectivity (and it can provide it to other devices around, as a mobile hotspot), 4G (LTE) fast data connection and 3G fast data connection, using HSPA technologies. This cellphone uses a Micro SIM card for GSM services.
This phone packs a 4010 mAh great Li - Ion non-removable battery that can keep it running for many hours and even reach the end of the day without having to charge it. An issue to evaluate is that this cellphone's battery is not replaceable so you won't be able to replace it when it begins to lose capacity, while with so much capacity you will probably discard this device before that happens.
This phone also comes with a lot of useful features as Fingerprint ID, Bluetooth (4.0 ), GPS Localization and FM Radio, and multiple sensors like Light Sensor, Proximity Sensor, Accelerometer, Gyroscope and Compass.
If you want it for work, you love taking pictures, want a phone to play games or want this cellphone mostly for internet broswing and social networks, you will definitely be very pleased with this cellphone.
| Device Type: | Phone |
| Brand: | Gionee |
| Operating System (OS): | Android 7.0 Nougat |
| Dimensions: | 6.08 x 3.01 x 0.33 inchesMetric15.44 x 7.65 x 0.84 cmImperial |
| Weight: | 6.42 ouncesMetric182 gImperial |
| Colors: | Black, Gold and Silver |
| Materials: | Metal |
| Scratch Resistant Glass: | Yes |
Display | |
| Screen Type: | AMOLED |
| Size: | 5.5 inchesMetric14 cmImperial |
| Resolution: | 1920 x 1080 pixels (Full HD) |
| Pixel density: | 401 pixels per inchMetric157.87 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | No |
Hardware | |
| Chipset: | MediaTek Helio P10 MT6755 |
| Processor: | ARM Cortex-A53, 64-bit, 28 nm (Octa-Core 2000 MHz) |
| RAM Memory: | 4 GB |
| Graphics Processor: | Mali-T860 MP2 |
| Internal Memory: | 64 GB |
| SD Card Slot: | microSDXC (up to 256 GB) |
Battery | |
| Battery type: | Li - Ion |
| Removable: | No |
| Capacity: | 4010 mAh |
Camera | |
| Back camera: | 13 megapixels |
| Aperture: | f/2.00 |
| Sensor size: | 0.33 inches (1/3") |
| Front camera: | 16 megapixels |
| Max video resolution: | 1920 x 1080 (30 fps) (Full HD) |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| Mobile Hotspot: | Yes |
| SIM Card Type: | Micro SIM |
| Technologies: | LTE (4G) and HSPA |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 4.0 |
| GPS: | Yes |
| Fingerprint ID: | Yes |
| Radio: | FM Radio |
| Sensors: | Accelerometer, Compass, Gyroscope, Light Sensor and Proximity Sensor |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.