Gionee A1 Lite is a complete phone, which features a big 5.3" screen, a high performance 1.3 gigahertz Octa-Core CPU, a 13 MP back-facing camera and a 20 mega-pixels front-facing camera.
Gionee sells this cellphone with a MediaTek MT6753V/WA system chip, packing an extremely powerful Octa-Core CPU speeding at 1300 megahertz and a large 3 GB of RAM. A great advantage of this phone is its inmense 32 GB internal memory and an SD card slot, enough to store lots of apps, games, songs, pictures and videos without worrying about how much storage is left.
Gionee did a great job making this phone weight just 5.68 oz. This cellphone is extremely thin and comfortable, being just 0.31" thick. Though this device is just 5.93" long, it is still able to fit a a 5.3 inches screen. Gionee is offering this cellphone in 16 777 216 color.
Gionee designed the Gionee A1 Lite with a good level 5.3 inches screen, and a resolution of 720 x 1280 (HD), which makes everything look very nice.
This cellphone provides WiFi capability (but it can't be provided to other devices as a mobile hotspot), 4G LTE fast connection type and fast 3G internet connection, using HSPA and HSUPA technologies. The Gionee A1 Lite doesn't use a sim card, because it doesn't work with GSM services.
This cellphone has two cameras, a 13 megapixels back side camera and a 20 megapixels front camera. this cellphone's back side camera lens has a F2 aperture so it can shoot sharp photos even in poorly lit environments. It is also able to shoot videos up to 1920x1080 (Full HD) at 30 frames per second.
The Gionee A1 Lite also includes a few useful features like Biometric fingerprint, Bluetooth (4.0 ) and GPS Navigation, and a couple sensors likeLight Sensor, Proximity Sensor and Accelerometer.
This cellphone comes with a big capacity 4000 mAh Li - Ion non-removable battery providing this phone an amazing battery life. An issue to take into consideration is that this cellphone's battery is not removable so you can't change it when it starts to live shorter, while with such a big battery you will probably buy a new cellphone before that becomes an issue.
If you want a social cellphone, you love taking photographs, need a phone for work or need a device to play lots of games, this device is definitely the right choice .
| Device Type: | Phone |
| Brand: | Gionee |
| Operating System (OS): | Android 7.0 Nougat |
| Dimensions: | 5.93 x 2.93 x 0.31 inchesMetric15.06 x 7.44 x 0.79 cmImperial |
| Weight: | 5.68 ouncesMetric161.03 gImperial |
| Colors: | 16 777 216 |
| Scratch Resistant Glass: | Yes |
Display | |
| Screen Type: | IPS LCD |
| Size: | 5.3 inchesMetric13.5 cmImperial |
| Resolution: | 1280 x 720 pixels (HD) |
| Pixel density: | 277 pixels per inchMetric109.06 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | No |
Hardware | |
| Chipset: | MediaTek MT6753V/WA |
| Processor: | ARM Cortex-A53, 64-bit, 28 nm (Octa-Core 1300 MHz) |
| RAM Memory: | 3 GB |
| Graphics Processor: | Mali-T720 |
| Internal Memory: | 32 GB |
| SD Card Slot: | microSDXC (up to 256 GB) |
Battery | |
| Battery type: | Li - Ion |
| Removable: | No |
| Capacity: | 4000 mAh |
Camera | |
| Back camera: | 13 megapixels |
| Aperture: | f/2.00 |
| Sensor size: | 0.33 inches (1/3") |
| Front camera: | 20 megapixels |
| Max video resolution: | 1920 x 1080 (30 fps) (Full HD) |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| Dual SIM: | Yes |
| Technologies: | LTE (4G), HSPA and HSUPA |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 4.0 |
| GPS: | Yes |
| Fingerprint ID: | Yes |
| Sensors: | Accelerometer, Light Sensor and Proximity Sensor |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.