Gionee A1 Plus is an amazing Android cellphone, having an extremely powerful 2500 MHz Octa-Core processor, a huge 6-inches screen, and 2 cameras, a 13 mega-pixels back facing camera and a 20 mega-pixels front facing camera. Let's take a closer sight of what this phone can do.
About its design materials, this phone is mostly built with Aluminum . This time, it seems like Gionee didn't care much about the weight in this 7.97 oz device. This phone is incredibly thin and comfortable, with a thickness of just 0.36 inches. While this phone is just 6.55 inches long and 3.28 inches wide, it's able to fit a a 6" display.
Gionee designed the Gionee A1 Plus with a high-tech 6 inches display, and a 1080 x 1920 (Full HD) resolution, which makes all images and videos look completely perfect.
Gionee decided to sell this phone with an exceptional 2.5 gigahertz Octa-Core processing unit, bundled in a MediaTek Helio P25 MT6757T chip with a large 4 GB of RAM memory. This cellphone comes with a huge 64 GB internal memory and a slot for an SD memory card, allowing you to install hundreds of applications without worrying about running out of space.
This cellphone has two cameras, a 13 megapixels back side camera and a 20 mega-pixels front facing camera. the Gionee A1 Plus's back side camera lens has a F2 aperture so it can shoot awesome photographs even in poor lighting environments. This phone can also capture videos up to 1920x1080 (Full HD) at 30 frames per second.
This phone has a big 4550 mAh Li - Polymer non-replaceable battery, enough to provide this device with a marvelous battery life. An issue to evaluate is that this cellphone's battery is not replaceable so you can't buy a new battery when it starts losing capacity, whereas with this big battery you will probably buy a new device before that happens.
This cellphone includes WiFi connection (but it can't share it with other devices around, acting as a hotspot), 4G (LTE) high speed internet connection and the fastest 3G connection type, using HSPA and HSUPA technologies. This cellphone doesn't use a SIM card, because it doesn't support GSM connections.
This cellphone also comes with some interesting features such as Biometric fingerprint, Bluetooth and GPS (Global Positioning System), and a few sensors likeLight Sensor, Proximity Sensor and Accelerometer.
This cellphone is probably the right one no matter if you need a cellphone for work, want this phone for gaming, want it to take many photographs or are looking for a social phone.
| Device Type: | Phone |
| Brand: | Gionee |
| Operating System (OS): | Android 7.0 Nougat |
| Dimensions: | 6.55 x 3.28 x 0.36 inchesMetric16.64 x 8.33 x 0.91 cmImperial |
| Weight: | 7.97 ouncesMetric225.95 gImperial |
| Materials: | Aluminum |
| Scratch Resistant Glass: | Yes |
Display | |
| Screen Type: | IPS LCD |
| Size: | 6 inchesMetric15.2 cmImperial |
| Resolution: | 1920 x 1080 pixels (Full HD) |
| Pixel density: | 367 pixels per inchMetric144.49 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | No |
Hardware | |
| Chipset: | MediaTek Helio P25 MT6757T |
| Processor: | ARM Cortex-A53, 64-bit, 16 nm (Octa-Core 2500 MHz) |
| RAM Memory: | 4 GB |
| Graphics Processor: | Mali-T880 MP2 |
| Internal Memory: | 64 GB |
| SD Card Slot: | microSDXC (up to 256 GB) |
Battery | |
| Battery type: | Li - Polymer |
| Removable: | No |
| Capacity: | 4550 mAh |
Camera | |
| Back camera: | 13 megapixels |
| Aperture: | f/2.00 |
| Sensor size: | 0.33 inches (1/3") |
| Front camera: | 20 megapixels |
| Max video resolution: | 1920 x 1080 (30 fps) (Full HD) |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| Technologies: | LTE (4G), HSPA and HSUPA |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 4.0 |
| GPS: | Yes |
| Fingerprint ID: | Yes |
| Sensors: | Accelerometer, Light Sensor and Proximity Sensor |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.