Gionee Ctrl V4S is a mid-to-low level Android phone, packing an extremely powerful Quad-Core processing unit speeding at 1.3 GHz, a medium sized 4.5 inches screen, an 8 mega-pixels back side camera and a 2 mega-pixels front side camera. But let's get into more details.
Gionee sells this phone with a MediaTek MT6582 system chip, packing a very fast 1300 megahertz Quad-Core processing unit and only 1 GB of RAM which is a little bit low for a cellphone of this quality. A good advantage of the Gionee Ctrl V4S is the 8 GB quite big internal storage memory and an SD memory card expansion slot, allowing you to store a couple hundred applications and games without running out of space.
This device is only available in color 16 777 216. Gionee has made an excellent job making the Gionee Ctrl V4S weight only 4.37 oz. The Gionee Ctrl V4S is slim and comfortable, with a thickness of just 0.31 inches. Though this cellphone is only 5.16 inches long, it is able to fit a a 4.5 inches display.
This phone has a very good 480 x 854 4.5-inches display, providing this phone with a very good graphical experience.
This phone is equipped with two cameras, an 8 megapixels back-facing camera and a 2 mega-pixels front facing camera. The Gionee Ctrl V4S can also capture videos in HD 1280x720.
This cellphone has a medium sized 1800 mAh Li - Ion battery, which is not really enough for a cellphone like this.
The Gionee Ctrl V4S provides wi-fi connectivity (and it can be shared with other devices around, acting as a mobile hotspot). This device doesn't have a sim card, because it isn't a GSM enabled cellphone.
This phone also includes some cool characteristics like Bluetooth (provides communication with other bluetooth devices, computers, and accessories), GPS and FM Radio, and plenty of sensors like Light Sensor, Proximity Sensor, Accelerometer and Compass.
The Gionee Ctrl V4S is packed with Headset, User Guide, Carrying case /Pouch/Flip cover, Screen Protector, Data Cable, Travel Charger and Battery.
| Device Type: | Phone |
| Brand: | Gionee |
| Operating System (OS): | Android 4.4 |
| Dimensions: | 5.16 x 2.56 x 0.31 inchesMetric13.11 x 6.5 x 0.79 cmImperial |
| Weight: | 4.37 ouncesMetric123.89 gImperial |
| Colors: | 16 777 216 |
| Accessories: | Battery, Carrying case /Pouch/Flip cover, Data Cable, Headset, Screen Protector, Travel Charger , User Guide |
Display | |
| Screen Type: | IPS LCD |
| Size: | 4.5 inchesMetric11.4 cmImperial |
| Resolution: | 854 x 480 pixels |
| Pixel density: | 218 pixels per inchMetric85.83 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | No |
Hardware | |
| Chipset: | MediaTek MT6582 |
| Processor: | ARM Cortex-A7 (Quad-Core 1300 MHz) |
| RAM Memory: | 1 GB |
| Graphics Processor: | Mali-400 MP2 |
| Internal Memory: | 8 GB |
| SD Card Slot: | microSDHC (up to 32 GB) |
Battery | |
| Battery type: | Li - Ion |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 1800 mAh |
Camera | |
| Back camera: | 8 megapixels |
| Front camera: | 2 megapixels |
| Max video resolution: | 1280 x 720 (HD) |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| Mobile Hotspot: | Yes |
| Dual SIM: | Yes |
| UMTS Bands: | Bands 8(900), 1(2100) |
Other Features | |
| Bluetooth: | Yes |
| GPS: | Yes |
| Radio: | FM Radio |
| Sensors: | Accelerometer, Compass, Light Sensor and Proximity Sensor |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.