Gionee F103 Pro is a pretty good Android device, packed with a pretty big 5 inches screen, a very powerful Quad-Core processor running at 1.3 GHz, and 2 cameras, a 13 MP back side camera and a 5 megapixels front camera.
Gionee equipped this device with a great Quad-Core processing unit ticking at 1.3 GHz with a great 3 GB of RAM. A nice point of this cellphone is the 16 GB quite large internal memory and a slot for an external memory card, which allows you to install a couple hundred applications and games without worrying about space.
This device is only 0" long and 0 inches wide, but it's still able to fit a a 5" display. The Gionee F103 Pro is just available in color 16 777 216.
This cellphone features two cameras, a 13 megapixels back side camera and a 5 mega-pixels front-facing camera. It can also film 1920x1080 Full HD videos at 30 fps. In addition, this cellphone's camera also counts with time lapse video.
Gionee designed the Gionee F103 Pro with a nice 5-inches screen, and a resolution of 720 x 1280 (HD), providing this device with a good level graphic quality.
This phone has wi-fi connection (which it can share with other devices around, acting as a wireless modem or router) and the fastest 3G connection type, supported by HSPA technologies. The Gionee F103 Pro uses a Micro SIM card for GSM networks.
This cellphone uses a 2400 mAh large Li - Polymer non-removable battery that can keep this phone running for many hours without charging it at all. An issue to consider is that this cellphone's battery is non-removable so you can't buy a new battery when it begins to lose its charge, even though with so much capacity you will probably buy a new phone before it becomes a real problem.
This cellphone also features a handful of interesting characteristics like Bluetooth (for communication with other phones and accessories), GPS Geolocation and FM Radio, and a few sensors likeLight Sensor, Proximity Sensor and Compass.
The Gionee F103 Pro is definitely a great option for you it doesn't matter whether you will use it as a gamer phone or need a phone to mostly use social networks.
| Device Type: | Phone |
| Brand: | Gionee |
| Operating System (OS): | Android 6.0 Marshmallow |
| Weight: | 5.01 ouncesMetric142.03 gImperial |
| Colors: | 16 777 216 |
| Scratch Resistant Glass: | Yes |
Display | |
| Screen Type: | IPS LCD |
| Size: | 5 inchesMetric12.7 cmImperial |
| Resolution: | 1280 x 720 pixels (HD) |
| Pixel density: | 294 pixels per inchMetric115.75 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | No |
Hardware | |
| Processor: | Quad-Core 1300 MHz |
| RAM Memory: | 3 GB |
| Graphics Processor: | Yes |
| Internal Memory: | 16 GB |
| SD Card Slot: | microSDXC (up to 128 GB) |
Battery | |
| Battery type: | Li - Polymer |
| Removable: | No |
| Capacity: | 2400 mAh |
Camera | |
| Back camera: | 13 megapixels |
| Front camera: | 5 megapixels |
| Max video resolution: | 1920 x 1080 (30 fps) (Full HD) |
| Camera features: | Time Lapse Video |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| Mobile Hotspot: | Yes |
| SIM Card Type: | Micro SIM |
| LTE (4G) Bands: | 3(1800), 5(850), 40(2300) |
| UMTS Bands: | Bands 8(900), 2(1900), 1(2100) |
| Technologies: | HSPA |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 4.0 |
| GPS: | Yes |
| Radio: | FM Radio |
| Sensors: | Compass, Light Sensor and Proximity Sensor |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.