Gionee F205 is a pretty good Android phone, which features a large 5.5" screen, a very fast 1.5 GHz Quad-Core processor, and 2 cameras, an 8 megapixels back-facing camera and a 5 megapixels front camera.
This phone is incredibly slim and comfortable, being just 0.31" thick. Whereas this device only has 5.84" long and 2.78" wide, it's able to fit a a 5.5 inches display. This phone is only for sale in color 16 777 216. This cellphone feels much lighter than what one would think about a cellphone of this size. Talking about its materials, this phone is mostly made of Aluminum .
This cellphone is powered by an extremely powerful 1500 MHz Quad-Core processor, packed into the MediaTek MT6739 system chip and a great 2 GB RAM memory. This phone counts with a good 16 GB internal storage and an SD memory card expansion slot, enough to store a couple hundred apps and games without running out of space.
Gionee designed this phone with a very good 5.5-inches screen, and a 720 x 1440 resolution, which makes it hard to distinguish the pixels that compose the screen.
This cellphone counts with WiFi connection (although it can't provide it to other devices around, acting as a mobile hotspot). This cellphone comes with 2 Nano SIM cards to be able to to work with 2 different carriers or phone numbers at the same time.
This cellphone has two cameras, an 8 megapixels back side camera and a 5 MP front side camera.
This phone packs a great 2670 mAh Nano SIM non-replaceable battery that can keep it running for many hours and even reach the end of the day without charging it. An issue to evaluate is that this device's battery isn't replaceable so you won't be able to replace it when it starts to lose capacity, although with such a huge battery size you will probably replace this cellphone before it happens.
The Gionee F205 also includes some nice features such as Bluetooth (4.2 ), GPS Geolocation and Radio, and some sensors likeLight Sensor, Proximity Sensor and Accelerometer.
No matter if you need a cellphone mainly for internet broswing and social networks or want a gamer device, you will probably be very happy with this phone.
| Device Type: | Phone |
| Brand: | Gionee |
| Operating System (OS): | Android 7.1 Nougat |
| Dimensions: | 5.84 x 2.78 x 0.31 inchesMetric14.83 x 7.06 x 0.79 cmImperial |
| Weight: | 4.78 ouncesMetric135.51 gImperial |
| Colors: | 16 777 216 |
| Materials: | Aluminum |
Display | |
| Screen Type: | IPS LCD |
| Size: | 5.5 inchesMetric14 cmImperial |
| Resolution: | 1440 x 720 pixels |
| Pixel density: | 293 pixels per inchMetric115.35 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | No |
Hardware | |
| Chipset: | MediaTek MT6739 |
| Processor: | ARM Cortex-A53, 64-bit, 28 nm (Quad-Core 1500 MHz) |
| RAM Memory: | 2 GB |
| Graphics Processor: | PowerVR GE8100 |
| Internal Memory: | 16 GB |
| SD Card Slot: | microSDXC (up to 256 GB) |
Battery | |
| Battery type: | Nano SIM |
| Removable: | No |
| Capacity: | 2670 mAh |
Camera | |
| Back camera: | 8 megapixels |
| Front camera: | 5 megapixels |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| SIM Card Type: | Nano SIM |
| Dual SIM: | Yes |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 4.2 |
| GPS: | Yes |
| Radio: | FM Radio |
| Sensors: | Accelerometer, Light Sensor and Proximity Sensor |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.