Gionee Gpad G1 is a mid-to-low level phone, provisioned with a pretty large 5" touch-screen, a great performance 1 gigahertz Dual-Core CPU, and 2 cameras, an 8 megapixels back camera and a 0.3 megapixels front-facing camera. But it's time to get into some more details.
This phone is thin, being just 0.39 inches thick.
Gionee decided to build this cellphone using a good performance Dual-Core processor ticking at 1 gigahertz and 512 MB of RAM memory. This phone has a 4 GB internal storage, an average amount that should be having that this phone also has an external memory card slot to store songs, photos and videos.
The Gionee Gpad G1 is equipped with a nice 800 x 480 5" screen, which makes all images and videos look good. Its screen uses TFT capacitive technology, and can detect multiple fingers at the same time.
The Gionee Gpad G1 features two cameras, an 8 mega-pixels back side camera and a 0.3 megapixels front-facing camera. To complete the camera, it also has auto-focus and flash.
This cellphone features a 2100 mAh large Li-Ion removable battery that provides the Gionee Gpad G1 an average battery duration.
This device features Wi-Fi capability (and it can provide it to other devices around, acting as a router). This cellphone supports dual sim so it can to use 2 different carriers or phone lines at the same time.
This phone also features a handful of useful characteristics as Bluetooth (enables communication with other devices, computers, and accessories), GPS and FM Radio, and lots of sensors like Light Sensor, Proximity Sensor, Accelerometer and Compass.
| Device Type: | Phone |
| Brand: | Gionee |
| Operating System (OS): | Android 4.0 |
| Dimensions: | 5.75 x 3.11 x 0.39 inchesMetric14.61 x 7.9 x 0.99 cmImperial |
| Weight: | ouncesMetric0 gImperial |
Display | |
| Screen Type: | TFT (16M colors) |
| Size: | 5 inchesMetric12.7 cmImperial |
| Resolution: | 480 x 800 pixels |
| Pixel density: | 187 pixels per inchMetric73.62 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | Capacitive, Multi-touch |
Hardware | |
| Processor: | Dual-Core 1000 MHz |
| RAM Memory: | 512 MB |
| Graphics Processor: | Yes |
| Internal Memory: | 4 GB |
| SD Card Slot: | microSD, microSDHC (up to 32 GB) |
Battery | |
| Battery type: | Li-Ion |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 2100 mAh |
Camera | |
| Back camera: | 8 megapixels |
| Flash: | Yes |
| Front camera: | 0.3 megapixels |
| Camera features: | Auto-Focus |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| Mobile Hotspot: | Yes |
| SIM Card Type: | SIM |
| Dual SIM: | Yes |
| UMTS Bands: | 900, 2100 |
| GSM Bands: | 850, 900, 1800, 1900 |
| Technologies: | GSM |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 4.0 |
| GPS: | Yes |
| Radio: | FM Radio |
| Sensors: | Accelerometer, Compass, Light Sensor and Proximity Sensor |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.