Gionee GPad G5 is a little outdated device, packed with a huge 5.5-inches screen, a very fast Hexa-Core processing unit ticking at 1.5 gigahertz, and two cameras, an 8 megapixels back camera and a 2 megapixels front-facing camera.
Gionee decided to equip this phone with a MediaTek MT6591 chip, backed up by a great Hexa-Core CPU ticking at 1500 megahertz and only 1 GB RAM memory which is a little bit poor for a phone of this quality. The Gionee GPad G5 comes with a 16 GB interesting internal storage and a slot for an external memory card, which allows the user to store hundreds of games and applications without any problem.
The Gionee GPad G5 is just 0.31 inches thick, making its way into the thinnest cellphones podium. This device is a very compact cellphone, taking into account that it packs a 5.5" screen and it's just 6.19 inches long and 3.06 inches wide. Gionee is offering this cellphone in color 16 777 216. Gionee made a really good design job making this phone as lightweight as 3.69 oz.
This cellphone has a good level 720 x 1280 (HD) 5.5 inches display, which makes everything look very good.
The Gionee GPad G5 offers WiFi capability (and it can provide it to other devices acting as a mobile hotspot) and fast 3G connectivity, using HSPA technologies. This cellphone doesn't use a SIM card, because it isn't a GSM phone.
The Gionee GPad G5 has two cameras, an 8 megapixels back-facing camera and a 2 megapixels front-facing camera. It also films videos in Full HD 1920x1080.
This device uses a high capacity 2440 mAh Li - Ion battery, enough to provide this phone with a marvelous battery life.
This device also comes with a couple cool characteristics like Bluetooth, GPS Localization and Radio, and lots of sensors like Light Sensor, Proximity Sensor, Accelerometer and Compass.
Gionee also sells this cellphone with Battery, User Guide, Data Cable, Flip cover, Travel Charger and Screen Protector.
| Device Type: | Phone |
| Brand: | Gionee |
| Operating System (OS): | Android 4.4 |
| Dimensions: | 6.19 x 3.06 x 0.31 inchesMetric15.72 x 7.77 x 0.79 cmImperial |
| Weight: | 3.69 ouncesMetric104.61 gImperial |
| Colors: | 16 777 216 |
| Accessories: | Battery, Data Cable, Flip cover, Screen Protector, Travel Charger , User Guide |
Display | |
| Screen Type: | IPS LCD |
| Size: | 5.5 inchesMetric14 cmImperial |
| Resolution: | 1280 x 720 pixels (HD) |
| Pixel density: | 267 pixels per inchMetric105.12 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | No |
Hardware | |
| Chipset: | MediaTek MT6591 |
| Processor: | ARM Cortex-A7 (Hexa-Core 1500 MHz) |
| RAM Memory: | 1 GB |
| Graphics Processor: | Mali-450 |
| Internal Memory: | 16 GB |
| SD Card Slot: | microSDHC (up to 32 GB) |
Battery | |
| Battery type: | Li - Ion |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 2440 mAh |
Camera | |
| Back camera: | 8 megapixels |
| Front camera: | 2 megapixels |
| Max video resolution: | 1920 x 1080 (Full HD) |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| Mobile Hotspot: | Yes |
| Dual SIM: | Yes |
| UMTS Bands: | Bands 8(900), 1(2100) |
| Technologies: | HSPA |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 4.0 |
| GPS: | Yes |
| Radio: | FM Radio |
| Sensors: | Accelerometer, Compass, Light Sensor and Proximity Sensor |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.