Gionee M6 Plus is a high-end Android cellphone, featuring a Octa-Core processor ticking at 2000 MHz, a huge 6-inches screen, a 16 mega-pixels back side camera and an 8 MP front-facing camera.
Talking about its materials quality, this phone is mostly manufactured with Aluminum . This phone is just 0.32" thick, making it one of the thinnest cellphones in the market. While this cellphone is only 6.32" long, it manages to pack a 6 inches display. This device is available only in color 16 777 216. This phone isn't very light comparing with today standards, weighting 7.58 oz.
Gionee decided to build this cellphone using a very fast 2000 MHz Octa-Core CPU, packed into the MediaTek Helio P10 MT6755 chip with a huge 4 GB RAM. A key aspect of the Gionee M6 Plus is its 128 GB large internal memory and an external memory card slot, more than enough to store lots of applications, games, pictures and videos without thinking about filling the device.
Gionee designed this phone with a high-tech 6 inches display, and a 1080 x 1920 (Full HD) resolution, providing this cellphone with an amazing image quality.
This cellphone features two cameras, a 16 megapixels back camera and an 8 mega-pixels front facing camera. It is also able to film videos up to 1920x1080 (Full HD).
The Gionee M6 Plus counts with WiFi capability (although it can't be shared with other devices acting as a wireless modem). This phone has two Micro SIM cards so it's able to work with two different phone numbers and even different carriers at the same time.
The Gionee M6 Plus also comes with a few cool characteristics like Bluetooth (provides communication with other bluetooth devices and accessories) and GPS Localization, and plenty of sensors like Light Sensor, Proximity Sensor, Accelerometer, Gyroscope and Compass.
The Gionee M6 Plus has a 6020 mAh massive Li - Polymer non-removable battery providing this cellphone an impressive battery life. An issue to take into account is that this cellphone's battery is non-replaceable so you won't be able to replace it when it starts to have trouble holding its charge, even though with such a big battery you will probably discard this phone before it becomes an issue.
It doesn't matter whether you want this phone to take lots of pictures, are looking for a gaming device, need it for work or want a social phone, you will probably be very happy with this cellphone.
| Device Type: | Phone |
| Brand: | Gionee |
| Operating System (OS): | Android 6.0 Marshmallow |
| Dimensions: | 6.32 x 3.17 x 0.32 inchesMetric16.05 x 8.05 x 0.81 cmImperial |
| Weight: | 7.58 ouncesMetric214.89 gImperial |
| Colors: | 16 777 216 |
| Materials: | Aluminum |
Display | |
| Screen Type: | AMOLED |
| Size: | 6 inchesMetric15.2 cmImperial |
| Resolution: | 1920 x 1080 pixels (Full HD) |
| Pixel density: | 367 pixels per inchMetric144.49 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | No |
Hardware | |
| Chipset: | MediaTek Helio P10 MT6755 |
| Processor: | ARM Cortex-A53, 64-bit (Octa-Core 2000 MHz) |
| RAM Memory: | 4 GB |
| Graphics Processor: | Mali-T860 MP2 |
| Internal Memory: | 128 GB |
| SD Card Slot: | microSDXC (up to 128 GB) |
Battery | |
| Battery type: | Li - Polymer |
| Removable: | No |
| Capacity: | 6020 mAh |
Camera | |
| Back camera: | 16 megapixels |
| Front camera: | 8 megapixels |
| Max video resolution: | 1920 x 1080 (Full HD) |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| SIM Card Type: | Micro SIM |
| Dual SIM: | Yes |
| LTE (4G) Bands: | 3(1800), 1(2100), 7(2600), 39(1900+), 40(2300), 41(2600+), 38(2600) |
| UMTS Bands: | Bands 5(850), 8(900), 2(1900), 1(2100) |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 4.0 |
| GPS: | Yes |
| Sensors: | Accelerometer, Compass, Gyroscope, Light Sensor and Proximity Sensor |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.