Gionee M7 Power is a fascinating Android phone, having a high performance 1400 MHz Octa-Core processor, a large 6" screen, and 2 cameras, a 13 MP back facing camera and an 8 mega-pixels front-facing camera. Let's take a deeper sight of what this cellphone offers to us.
Gionee decided to equip this phone using an exceptional 1.4 gigahertz Octa-Core processor, bundled in a Qualcomm Snapdragon 435 8940 chip with a huge 4 GB of RAM memory. A good advantage of the Gionee M7 Power is its large 64 GB internal storage memory and a slot for SD memory cards, enough to install tons of applications, games, photos and videos without thinking about running out of space.
About its materials, this phone is mainly made with Aluminum . Gionee made this phoneavailable only in color 16 777 216. This cellphone is a very compact cellphone, taking into account that it has a 6 inches display and it has just 6.16" long and 2.98 inches wide. Being just 0.34 inches thick,this phone is very thin and comfortable. Gionee didn't seem to put much effort to reduce weight in this 7.02 ounces cellphone.
This phone is equipped with a very good 720 x 1440 6-inches screen, giving this cellphone a very nice graphic quality.
This phone has two cameras, a 13 megapixels back-facing camera and an 8 megapixels front-facing camera. It also shoots videos in 1920x1080 (Full HD).
This cellphone features wi-fi connection (which it can share with other devices around, acting as a mobile hotspot), LTE (4G) high speed data connection and the fastest 3G connection type, supported by HSPA and HSUPA technologies. The Gionee M7 Power doesn't have a sim card, because it doesn't support GSM services.
This phone uses an amazing 5000 mAh Li - Polymer non-replaceable battery that can keep this phone running for several hours without having to charge it at all. An issue to take into consideration is that the Gionee M7 Power's battery is not removable so you can't throw it away and buy a new one when it begins losing capacity, though with such a big battery you will probably replace this cellphone before it becomes an issue.
The Gionee M7 Power also comes with a wide range of interesting features such as Biometric fingerprint, Bluetooth (provides communication with other bluetooth cellphones, computers and accessories), GPS Geolocation and FM Radio, and multiple sensors like Light Sensor, Proximity Sensor, Accelerometer and Compass.
No matter if you want a cellphone to mostly use social networks and internet browsing, want a cellphone for work, are looking for a gamer device or you love taking photographs, this phone is very appropiate for you. If you buy the Gionee M7 Power you will also get Data Cable ,User Manual, Warranty card , Protective film , Protective case, Earphone , Travel charger and SIM Ejector pin .
| Device Type: | Phone |
| Brand: | Gionee |
| Operating System (OS): | Android 7.1 Nougat |
| Also Known As: | Gionee Marathon M7 Power |
| Dimensions: | 6.16 x 2.98 x 0.34 inchesMetric15.65 x 7.57 x 0.86 cmImperial |
| Weight: | 7.02 ouncesMetric199.01 gImperial |
| Colors: | 16 777 216 |
| Materials: | Aluminum |
| Scratch Resistant Glass: | Yes |
| Accessories: | Data Cable ,User Manual, Earphone , Protective case, Protective film , SIM Ejector pin , Travel charger, Warranty card |
Display | |
| Screen Type: | IPS LCD |
| Size: | 6 inchesMetric15.2 cmImperial |
| Resolution: | 1440 x 720 pixels |
| Pixel density: | 268 pixels per inchMetric105.51 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | No |
Hardware | |
| Chipset: | Qualcomm Snapdragon 435 8940 |
| Processor: | ARM Cortex-A53, 64-bit, 28 nm (Octa-Core 1400 MHz) |
| RAM Memory: | 4 GB |
| Graphics Processor: | Adreno 505 |
| Internal Memory: | 64 GB |
| SD Card Slot: | microSDXC (up to 256 GB) |
Battery | |
| Battery type: | Li - Polymer |
| Removable: | No |
| Capacity: | 5000 mAh |
Camera | |
| Back camera: | 13 megapixels |
| Front camera: | 8 megapixels |
| Max video resolution: | 1920 x 1080 (Full HD) |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| Mobile Hotspot: | Yes |
| LTE (4G) Bands: | 1(2100), 2(1900), 3(1800), 5(850), 7(2600), 8(900), 38(2600), 39(1900+), 40(2300), 41(2600+) |
| UMTS Bands: | Bands 5(850), 8(900), 2(1900), 1(2100) |
| Technologies: | LTE (4G), HSPA and HSUPA |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 4.1 |
| GPS: | Yes |
| Fingerprint ID: | Yes |
| Radio: | FM Radio |
| Sensors: | Accelerometer, Compass, Light Sensor and Proximity Sensor |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.