Gionee Marathon M2 is a not so powerful device, which counts with a comfortable 5" display, a very powerful Quad-Core CPU clocking at 1300 MHz, and two cameras, an 8 MP back-facing camera and a 2 megapixels front side camera.
Gionee only sells this cellphone in color 16 777 216. This device's thickness (0.41 inches) is a little far from current standards, but it still feels fine in the user's hand. Although the Gionee Marathon M2 is only 5.67" long, it's able to fit a a 5 inches display. Gionee did a great job making this phone weight only 4.41 ounces.
Gionee packed the Gionee Marathon M2 with a good 5" display, and a 480 x 854 resolution, which makes everything look quite vivid.
Gionee sells the Gionee Marathon M2 with a MediaTek MT6582 system chip, backed up by a high speed 1.3 GHz Quad-Core CPU with only 1 GB of RAM which is a little bit low for such a powerful phone. This cellphone counts with a moderate 4 GB internal memory, which is adequate for the average user considering that it also has an SD card slot to store songs, photographs and videos.
This phone has two cameras, an 8 megapixels back-facing camera and a 2 MP front facing camera. The Gionee Marathon M2 can also shoot Full HD 1920x1080 videos.
This phone counts with WiFi connectivity (which can be provided to other devices acting as a modem or router). The Gionee Marathon M2 doesn't have a SIM card, because it doesn't work with GSM networks.
The Gionee Marathon M2 also includes a couple of nice features such as Bluetooth (4.0 ), GPS (Global Positioning System) and FM Radio, and multiple sensors like Light Sensor, Proximity Sensor, Accelerometer and Compass.
This cellphone counts with a big 4200 mAh Li - Polymer replaceable battery providing this device an amazing battery life.
This cellphone sells with User Guide, Travel Charger - See more at: http://gionee.co.in/smartphones/M2/#sthash.EcNLIjX7.dpuf , Battery, Flip cover, Data Cable and Screen Protector.
| Device Type: | Phone |
| Brand: | Gionee |
| Operating System (OS): | Android 4.2 |
| Dimensions: | 5.67 x 2.83 x 0.41 inchesMetric14.4 x 7.19 x 1.04 cmImperial |
| Weight: | 4.41 ouncesMetric125.02 gImperial |
| Colors: | 16 777 216 |
| Accessories: | Battery, Data Cable, Flip cover, Screen Protector, Travel Charger - See more at: http://gionee.co.in/smartphones/M2/#sthash.EcNLIjX7.dpuf , User Guide |
Display | |
| Screen Type: | TFT |
| Size: | 5 inchesMetric12.7 cmImperial |
| Resolution: | 854 x 480 pixels |
| Pixel density: | 196 pixels per inchMetric77.17 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | No |
Hardware | |
| Chipset: | MediaTek MT6582 |
| Processor: | ARM Cortex-A7 (Quad-Core 1300 MHz) |
| RAM Memory: | 1 GB |
| Graphics Processor: | Mali-400 MP2 |
| Internal Memory: | 4 GB |
| SD Card Slot: | microSDHC (up to 32 GB) |
Battery | |
| Battery type: | Li - Polymer |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 4200 mAh |
Camera | |
| Back camera: | 8 megapixels |
| Front camera: | 2 megapixels |
| Max video resolution: | 1920 x 1080 (Full HD) |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| Mobile Hotspot: | Yes |
| Dual SIM: | Yes |
| UMTS Bands: | Bands 8(900), 1(2100) |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 4.0 |
| GPS: | Yes |
| Radio: | FM Radio |
| Sensors: | Accelerometer, Compass, Light Sensor and Proximity Sensor |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.