Gionee Marathon M5 lite is a mid level Android cellphone, packing a 5" screen, an extremely fast Quad-Core processor speeding at 1.3 gigahertz, and two cameras, an 8 MP back camera and a 5 megapixels front side camera. But let's get into more details.
This phone is powered by a very fast Quad-Core processor running at 1300 MHz, included in the MediaTek MT6735 system chip with a big 3 GB RAM. This cellphone counts with an excellent 32 GB internal memory and a slot for an external memory card, which allows the user to install tons of applications, games, photos and videos without even thinking about filling it.
It seems like Gionee forgot about optimizing the weight in this 6.4 ounces cellphone. This phone is very thin and comfortable, with a thickness of just 0.33". This phone is just 5.63" long, but it manages to hold a 5" screen. This cellphone is available just in 16 777 216 color. About its construction materials, this cellphone is mainly made with Metal .
This phone includes a very good 720 x 1280 (HD) 5" screen, which makes it hard to see the pixels in the screen.
This phone has WiFi connectivity (and it can share it with other devices acting as a modem), LTE 4G high performance connection type and fast 3G data connection, using HSPA and HSUPA technologies. This phone doesn't have a SIM card, because it isn't a GSM cellphone.
The Gionee Marathon M5 lite has two cameras, an 8 MP back side camera and a 5 MP front-facing camera. It also shoots 1920x1080 Full HD videos.
The Gionee Marathon M5 lite also features a few useful characteristics as Bluetooth (provides communication with other bluetooth cellphones and accessories), GPS and Radio, and multiple sensors like Light Sensor, Proximity Sensor, Accelerometer and Compass.
This phone uses a high capacity 4000 mAh battery, enough to provide this cellphone with an amazing battery duration.
The Gionee Marathon M5 lite is a great option for you no matter if you will use this cellphone to play lots of games, need it for work or want a social cellphone. When buying the Gionee Marathon M5 lite you also receive Data Cable, User Manual, Transparent Cover , Warranty Card, Travel Charger (1A), Transceiver, Protective Film and Earphone.
| Device Type: | Phone |
| Brand: | Gionee |
| Operating System (OS): | Android 5.1 Lollipop |
| Also Known As: | Gionee Marathon M5L |
| Dimensions: | 5.63 x 2.75 x 0.33 inchesMetric14.3 x 6.99 x 0.84 cmImperial |
| Weight: | 6.40 ouncesMetric181.44 gImperial |
| Colors: | 16 777 216 |
| Materials: | Metal |
| Scratch Resistant Glass: | Yes |
| Accessories: | Data Cable, Earphone, Protective Film, Transceiver, Transparent Cover , Travel Charger (1A), User Manual, Warranty Card |
Display | |
| Screen Type: | IPS LCD |
| Size: | 5 inchesMetric12.7 cmImperial |
| Resolution: | 1280 x 720 pixels (HD) |
| Pixel density: | 294 pixels per inchMetric115.75 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | No |
Hardware | |
| Chipset: | MediaTek MT6735 |
| Processor: | ARM Cortex-A53, 64-bit (Quad-Core 1300 MHz) |
| RAM Memory: | 3 GB |
| Graphics Processor: | Mali-T720 MP2 |
| Internal Memory: | 32 GB |
| SD Card Slot: | microSDXC (up to 128 GB) |
Battery | |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 4000 mAh |
Camera | |
| Back camera: | 8 megapixels |
| Front camera: | 5 megapixels |
| Max video resolution: | 1920 x 1080 (Full HD) |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| Mobile Hotspot: | Yes |
| Dual SIM: | Yes |
| LTE (4G) Bands: | 3(1800), 1(2100), 7(2600), 40(2300) |
| UMTS Bands: | Bands 5(850), 8(900), 2(1900), 1(2100) |
| Technologies: | LTE (4G), HSPA and HSUPA |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 4.0 |
| GPS: | Yes |
| Radio: | FM Radio |
| Sensors: | Accelerometer, Compass, Light Sensor and Proximity Sensor |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.