Gionee P7 is a mid level cellphone, packing a comfortable 5 inches display, a 1.3 gigahertz Quad-Core processing unit, and 2 cameras, an 8 megapixels back-facing camera and a 5 mega-pixels front-facing camera.
Gionee decided to sell this cellphone with a very fast Quad-Core processor speeding at 1300 megahertz and a huge 2 GB of RAM. A nice point of this cellphone is its quite big 16 GB internal storage memory and an SD card slot, which allows the user to store hundreds of games and apps without any trouble.
Even though the Gionee P7 just has 0" long and 0 inches wide, it's still able to fit a a 5 inches display. This phone is for sale in 16 777 216 color.
This cellphone features two cameras, an 8 megapixels back facing camera and a 5 mega-pixels front-facing camera. It can also capture videos up to 1920x1080 (Full HD). The camera also has time lapse video.
This cellphone is equipped with a nice 720 x 1280 (HD) 5 inches screen, giving this cellphone a detailed image quality.
The Gionee P7 includes wi-fi connection (which it can share with other devices acting as a mobile hotspot), LTE 4G fast internet connection and the fastest 3G data connection, using HSPA technologies. This cellphone has two Micro SIM cards so it's able to work with two different phone lines and even different carriers at the same time.
This phone also includes a handful of nice characteristics such as Bluetooth and GPS Geolocation, and lots of sensors like Light Sensor, Proximity Sensor, Accelerometer and Compass.
The Gionee P7 packs a 2300 mAh long lasting Li - Ion non-replaceable battery that can keep this cellphone running for many hours, although you may need to charge it if you use it too much. An issue to evaluate is that this cellphone's battery is not replaceable so you can't change it when it begins to lose its charge, although with this big battery you will probably discard this cellphone before that becomes an issue.
No matter if you want a phone majorly for internet broswing and social networks or will use it to play lots of games, you will probably love this cellphone. Gionee sells the Gionee P7 with Data Cable ,User Manual, Protective Film , Travel Charger (1A), Warranty Card , Earphone and Transparent Cover .
| Device Type: | Phone |
| Brand: | Gionee |
| Operating System (OS): | Android 6.0 Marshmallow |
| Weight: | 5.89 ouncesMetric166.98 gImperial |
| Colors: | 16 777 216 |
| Accessories: | Data Cable ,User Manual, Earphone , Protective Film , Transparent Cover , Travel Charger (1A), Warranty Card |
Display | |
| Screen Type: | IPS LCD |
| Size: | 5 inchesMetric12.7 cmImperial |
| Resolution: | 1280 x 720 pixels (HD) |
| Pixel density: | 294 pixels per inchMetric115.75 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | No |
Hardware | |
| Processor: | Quad-Core 1300 MHz |
| RAM Memory: | 2 GB |
| Graphics Processor: | Yes |
| Internal Memory: | 16 GB |
| SD Card Slot: | microSDXC (up to 128 GB) |
Battery | |
| Battery type: | Li - Ion |
| Removable: | No |
| Capacity: | 2300 mAh |
Camera | |
| Back camera: | 8 megapixels |
| Front camera: | 5 megapixels |
| Max video resolution: | 1920 x 1080 (Full HD) |
| Camera features: | Time Lapse Video |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| Mobile Hotspot: | Yes |
| SIM Card Type: | Micro SIM |
| Dual SIM: | Yes |
| LTE (4G) Bands: | 3(1800), 5(850), 40(2300) |
| UMTS Bands: | Bands 8(900), 1(2100) |
| Technologies: | LTE (4G) and HSPA |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 4.0 |
| GPS: | Yes |
| Sensors: | Accelerometer, Compass, Light Sensor and Proximity Sensor |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.