Gionee P7 Max is an interesting Android phone, with an extremely powerful 2.2 GHz Octa-Core processing unit, a big size 5.5" screen, a 13 megapixels back facing camera and a 5 mega-pixels front facing camera. But let's get into some more details.
This device just has 0" long and 0 inches wide, but it's still able to fit a a 5.5" display. Gionee is offering this phone in 16 777 216 color.
Gionee designed this phone with a interesting 5.5" screen, and a resolution of 720 x 1280 (HD), which makes everything look colorful and brightful.
Gionee decided to sell this phone with a very fast Octa-Core CPU ticking at 2.2 GHz, included in the MediaTek MT6595 system chip and a huge 3 GB of RAM memory. A great advantage of this cellphone is its inmense 32 GB internal storage memory and a slot for SD memory cards, allowing the user to install hundreds of apps without worrying about running out of space at all.
This cellphone has two cameras, a 13 mega-pixels back-facing camera and a 5 megapixels front camera. This phone can also capture 1920x1080 Full HD videos.
The Gionee P7 Max packs a high capacity 3100 mAh Li - Polymer non-removable battery providing this phone an incredibly long battery life. An issue to take into account is that this phone's battery is non-replaceable so you can't buy a new battery when it starts to live shorter, even though with this big battery you will probably discard this device before it happens.
This phone includes WiFi connectivity (which can be provided to other devices around, as a mobile hotspot), LTE (4G) fast connection type and fast 3G internet connection, using HSPA technologies. The Gionee P7 Max has two Micro SIM cards to be able to to use two different phone numbers or carriers at the same time.
The Gionee P7 Max also comes with a handful of useful features such as Bluetooth (allows communication with other devices, computers, and accessories), GPS and Radio, and plenty of sensors like Light Sensor, Proximity Sensor, Accelerometer and Compass.
It doesn't matter whether you are looking for a cellphone to majorly use social networks and internet browsing, will use it for work or want a device for gaming, this phone is the right choice for you. When buying the Gionee P7 Max you also get Data Cable ,User Manual, Transparent Cover , Earphone , Warranty Card , Protective Film and Travel Charger (2A).
| Device Type: | Phone |
| Brand: | Gionee |
| Operating System (OS): | Android 6.0 Marshmallow |
| Weight: | 6.42 ouncesMetric182 gImperial |
| Colors: | 16 777 216 |
| Accessories: | Data Cable ,User Manual, Earphone , Protective Film , Transparent Cover , Travel Charger (2A), Warranty Card |
Display | |
| Screen Type: | IPS LCD |
| Size: | 5.5 inchesMetric14 cmImperial |
| Resolution: | 1280 x 720 pixels (HD) |
| Pixel density: | 267 pixels per inchMetric105.12 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | No |
Hardware | |
| Chipset: | MediaTek MT6595 |
| Processor: | ARM Cortex-A17 (Octa-Core 2200 MHz) |
| RAM Memory: | 3 GB |
| Graphics Processor: | PowerVR 6200 |
| Internal Memory: | 32 GB |
| SD Card Slot: | microSDXC (up to 128 GB) |
Battery | |
| Battery type: | Li - Polymer |
| Removable: | No |
| Capacity: | 3100 mAh |
Camera | |
| Back camera: | 13 megapixels |
| Front camera: | 5 megapixels |
| Max video resolution: | 1920 x 1080 (Full HD) |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| Mobile Hotspot: | Yes |
| SIM Card Type: | Micro SIM |
| Dual SIM: | Yes |
| LTE (4G) Bands: | 3(1800), 5(850), 40(2300) |
| UMTS Bands: | Bands 8(900), 2(1900), 1(2100) |
| Technologies: | LTE (4G) and HSPA |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 4.0 |
| GPS: | Yes |
| Radio: | FM Radio |
| Sensors: | Accelerometer, Compass, Light Sensor and Proximity Sensor |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.