Gionee Pioneer P2M is a mid level phone, packing an extremely powerful Quad-Core CPU running at 1300 MHz, a 4" screen, and 2 cameras, a 5 mega-pixels back side camera and a 0.3 MP front camera. Let's take a better view of what this device offers to us.
This time, it seems like Gionee forgot about weight optimization in this 4.94 oz device. The Gionee Pioneer P2M's thickness , 0.43 inches, is a little bit far from nowadays standards, but it still feels fine in the hand. Gionee justmade this cellphone in 16 777 216 color.
Gionee equipped the Gionee Pioneer P2M with a nice 4-inches display, and a 480 x 800 resolution, which makes all pictures and videos look very nice.
This phone ships with a MediaTek MT6580 chip, backed up by an extremely powerful 1.3 GHz Quad-Core processor and only 1 GB RAM memory which is a little low for such a powerful cellphone. A good aspect of this cellphone is the 16 GB quite big internal storage memory and an SD memory slot, which allows the user to store hundreds of apps without any problem.
This cellphone features two cameras, a 5 mega-pixels back side camera and a 0.3 MP front camera.
This phone provides wi-fi connectivity (and it can be shared with other devices as a mobile hotspot) and the fastest 3G internet connection, supported by HSUPA technologies. This cellphone doesn't use a SIM card, because it doesn't work with GSM services.
The Gionee Pioneer P2M also features a handful of cool characteristics like Bluetooth, GPS (Global Positioning System) and Radio, and plenty of sensors like Light Sensor, Proximity Sensor, Accelerometer and Compass.
The Gionee Pioneer P2M has a big 3000 mAh battery providing the Gionee Pioneer P2M an incredibly long battery duration.
| Device Type: | Phone |
| Brand: | Gionee |
| Operating System (OS): | Android 5.1 Lollipop |
| Dimensions: | 4.88 x 2.46 x 0.43 inchesMetric12.4 x 6.25 x 1.09 cmImperial |
| Weight: | 4.94 ouncesMetric140.05 gImperial |
| Colors: | 16 777 216 |
Display | |
| Screen Type: | TFT |
| Size: | 4 inchesMetric10.2 cmImperial |
| Resolution: | 800 x 480 pixels |
| Pixel density: | 233 pixels per inchMetric91.73 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | No |
Hardware | |
| Chipset: | MediaTek MT6580 |
| Processor: | ARM Cortex-A7 (Quad-Core 1300 MHz) |
| RAM Memory: | 1 GB |
| Graphics Processor: | Mali-400 MP1 |
| Internal Memory: | 16 GB |
| SD Card Slot: | microSDHC (up to 32 GB) |
Battery | |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 3000 mAh |
Camera | |
| Back camera: | 5 megapixels |
| Front camera: | 0.3 megapixels |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| Mobile Hotspot: | Yes |
| Dual SIM: | Yes |
| UMTS Bands: | Bands 8(900), 2(1900), 1(2100) |
| Technologies: | HSUPA |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 4.0 |
| GPS: | Yes |
| Radio: | FM Radio |
| Sensors: | Accelerometer, Compass, Light Sensor and Proximity Sensor |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.