Honor 6 Plus is a little outdated cellphone, provisioned with an extremely fast 1800 megahertz Octa-Core processor, a big size 5.5" screen, an 8 MP back facing camera and an 8 megapixels front-facing camera.
The Honor 6 Plus comes with a HiSilicon Kirin 925 chip, packing an extremely powerful 1.8 gigahertz Octa-Core processing unit with a huge 3 GB of RAM memory. The Honor 6 Plus comes with a 32 GB amazing internal storage and an SD card slot, allowing you to store tons of applications, games, pictures and videos without worrying about running out of space at all.
This cellphone is much lighter than what one would expect from a cellphone of this size. justmade this cellphone in 16 777 216 color. Even though the Honor 6 Plus just has 5.92" long and 2.98" wide, it still manages to pack a 5.5" screen. The Honor 6 Plus is very slim and practical, being just 0.28 inches thick.
The Honor 6 Plus features two cameras, an 8 mega-pixels back camera and an 8 mega-pixels front-facing camera. The Honor 6 Plus also shoots videos up to 1920x1080 (Full HD).
This phone is equipped with a completely amazing 5.5" display with a 1080 x 1920 (Full HD) resolution, making everything look beautiful and brightful.
This cellphone packs a 3600 mAh incredible Li - Polymer replaceable battery, enough to provide this phone with an impressive battery duration.
This cellphone offers Wi-Fi capability (and it can be shared with other devices acting as a router or modem) and LTE (4G) high performance connection type. This phone has dual SIM so it can to work with 2 different phone numbers and even different carriers.
This cellphone also features a few nice features as Bluetooth (4.0 ), GPS Localization and FM Radio, and multiple sensors like Light Sensor, Proximity Sensor, Accelerometer, Gyroscope and Compass.
No matter whether you need it for work, need a cellphone to majorly use social networks and internet browsing or are looking for a gamer cellphone, this cellphone is very appropiate . sells this cellphone with Charger and USB Cable.
| Device Type: | Phone |
| Operating System (OS): | Android 5.1 Lollipop, 4.4.2 |
| Dimensions: | 5.92 x 2.98 x 0.28 inchesMetric15.04 x 7.57 x 0.71 cmImperial |
| Weight: | 5.82 ouncesMetric164.99 gImperial |
| Colors: | 16 777 216 |
| Accessories: | Charger , USB Cable |
Display | |
| Screen Type: | IPS LCD |
| Size: | 5.5 inchesMetric14 cmImperial |
| Resolution: | 1920 x 1080 pixels (Full HD) |
| Pixel density: | 401 pixels per inchMetric157.87 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | No |
Hardware | |
| Chipset: | HiSilicon Kirin 925 |
| Processor: | ARM Cortex-A15 and ARM Cortex-A7 (Octa-Core 1800 MHz) |
| RAM Memory: | 3 GB |
| Graphics Processor: | Mali-T628 |
| Internal Memory: | 32 GB |
| SD Card Slot: | microSDXC (up to 128 GB) |
Battery | |
| Battery type: | Li - Polymer |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 3600 mAh |
Camera | |
| Back camera: | 8 megapixels |
| Aperture: | f/2.00 |
| Front camera: | 8 megapixels |
| Max video resolution: | 1920 x 1080 (Full HD) |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| Mobile Hotspot: | Yes |
| SIM Card Type: | Micro SIM |
| Dual SIM: | Yes |
| LTE (4G) Bands: | 1(2100), 3(1800), 41(2600+) |
| UMTS Bands: | Bands 8(900), 1(2100) |
| Technologies: | LTE (4G) |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 4.0 |
| GPS: | Yes |
| Radio: | FM Radio |
| Sensors: | Accelerometer, Compass, Gyroscope, Light Sensor and Proximity Sensor |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.