Honor 6A is a mid-level cellphone launched many years ago, having a high speed 1.4 GHz Octa-Core CPU, a comfortable 5 inches display, and two cameras, a 13 MP back-facing camera and a 5 megapixels front-facing camera. Let's take a better view of what this device has to offer.
ships this cellphone with a Qualcomm Snapdragon 430 MSM8937 system chip, backed up by a high-tech 1400 MHz Octa-Core processor with a large 2 GB RAM memory. A good aspect of this device is its quite big 16 GB internal storage memory and an SD memory slot, which allows the user to store hundreds of applications without worrying about space.
This device is very thin and good-looking, with a thickness of just 0.32 inches. This cellphone is only 5.66 inches long and 2.8" wide, but it's still able to fit a a 5 inches screen. Regarding its materials, this cellphone is majorly manufactured with Metal . justmade the Honor 6A in color 16 777 216. did a great design job making this cellphone weight just 5.01 ounces.
packed this device with a good level 5-inches screen, and a resolution of 720 x 1280 (HD), providing this cellphone with a very good graphic quality.
This phone has WiFi connection (although it can't be shared with other devices acting as a wireless modem), LTE 4G high performance internet connection and the fastest 3G connection type, over HSPA technologies. This cellphone works with a Nano SIM card to connect to GSM networks.
This phone features two cameras, a 13 MP back-facing camera and a 5 MP front facing camera. This device can also film videos in 1920x1080 (Full HD) at 30 frames per second.
The Honor 6A has a 3020 mAh big capacity non-replaceable battery, enough to provide this phone with an impressive battery duration. An issue to consider is that this phone's battery is not removable so you can't change it when it starts to get older, even though having 3020 mAh you will probably buy a new phone before that becomes a real problem.
This cellphone also comes with a few useful characteristics such as Bluetooth (4.1 ) and GPS Navigation, and a few sensors likeLight Sensor, Proximity Sensor and Accelerometer.
No matter if you want this phone for gaming or need a cellphone to mainly use social networks and internet browsing, this phone is a great choice for you.
| Device Type: | Phone |
| Operating System (OS): | Android 7.0 Nougat |
| Dimensions: | 5.66 x 2.80 x 0.32 inchesMetric14.38 x 7.11 x 0.81 cmImperial |
| Weight: | 5.01 ouncesMetric142.03 gImperial |
| Colors: | 16 777 216 |
| Materials: | Metal |
| Release date: | 2017-07-12 |
Display | |
| Screen Type: | IPS LCD |
| Size: | 5 inchesMetric12.7 cmImperial |
| Resolution: | 1280 x 720 pixels (HD) |
| Pixel density: | 294 pixels per inchMetric115.75 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | No |
Hardware | |
| Chipset: | Qualcomm Snapdragon 430 MSM8937 |
| Processor: | ARM Cortex-A53, 64-bit, 28 nm (Octa-Core 1400 MHz) |
| RAM Memory: | 2 GB |
| Graphics Processor: | Adreno 505 |
| Internal Memory: | 16 GB |
| SD Card Slot: | microSDXC (up to 128 GB) |
Battery | |
| Removable: | No |
| Capacity: | 3020 mAh |
Camera | |
| Back camera: | 13 megapixels |
| Focal length: | 28mm (35mm equivalence) |
| Front camera: | 5 megapixels |
| Max video resolution: | 1920 x 1080 (30 fps) (Full HD) |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| SIM Card Type: | Nano SIM |
| Technologies: | LTE (4G) and HSPA |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 4.1 |
| GPS: | Yes |
| Sensors: | Accelerometer, Light Sensor and Proximity Sensor |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.