Honor 6C is a mid-end phone launched in 2017, counting with a quite big 5" screen, a high speed 1.4 gigahertz Octa-Core processing unit, and two cameras, a 13 MP back camera and a 5 megapixels front camera.
About its body materials, this phone is mainly built with Aluminum . This cellphone has a beautiful design, with a thickness of just 0.3 inches. Even though this cellphone is only 5.65" long and 2.75" wide, it's still able to fit a a 5 inches screen. This cellphone is available only in 16 777 216 color. made an amazing job making this phone weight just 4.87 ounces.
designed the Honor 6C with a nice 5-inches display, and a 720 x 1280 (HD) resolution, giving this cellphone a nice graphic quality.
This cellphone comes with a Qualcomm Snapdragon 435 8940 system chip, holding a high speed 1.4 gigahertz Octa-Core processing unit with a great 3 GB RAM memory. This cellphone comes with a 32 GB amazing internal storage memory and a slot for an SD memory card, which allows the user to install tons of apps, games, songs, photos and videos without even thinking about how much memory is left.
This cellphone includes wifi connectivity (which it can share with other devices acting as a mobile hotspot), LTE-A 4G super fast connection type and the fastest 3G data connection, over HSPA technologies. This phone uses a Nano SIM card for GSM services.
This device has two cameras, a 13 mega-pixels back camera and a 5 MP front side camera. It also shoots videos in Full HD 1920x1080.
This phone also includes a handful of cool characteristics like Fingerprint unlock, Bluetooth (provides communication with other bluetooth devices, computers, and accessories) and GPS Localization, and multiple sensors like Light Sensor, Proximity Sensor, Accelerometer and Compass.
The Honor 6C comes with a 3020 mAh long lasting non-replaceable battery providing this phone a marvelous battery duration. An issue to take into consideration is that the Honor 6C's battery is not replaceable so you won't be able to replace it when it starts to get older, although having 3020 mAh you will probably replace this phone before that becomes an issue.
The Honor 6C is very appropiate for you no matter if you want this device for gaming or are looking for a social phone.
| Device Type: | Phone |
| Operating System (OS): | Android 6.0 Marshmallow |
| Dimensions: | 5.65 x 2.75 x 0.30 inchesMetric14.35 x 6.99 x 0.76 cmImperial |
| Weight: | 4.87 ouncesMetric138.06 gImperial |
| Colors: | 16 777 216 |
| Materials: | Aluminum |
| Release date: | 2017-05-01 |
Display | |
| Screen Type: | LCD |
| Size: | 5 inchesMetric12.7 cmImperial |
| Resolution: | 1280 x 720 pixels (HD) |
| Pixel density: | 294 pixels per inchMetric115.75 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | No |
Hardware | |
| Chipset: | Qualcomm Snapdragon 435 8940 |
| Processor: | ARM Cortex-A53, 64-bit, 28 nm (Octa-Core 1400 MHz) |
| RAM Memory: | 3 GB |
| Graphics Processor: | Adreno 505 |
| Internal Memory: | 32 GB |
| SD Card Slot: | microSDXC (up to 128 GB) |
Battery | |
| Removable: | No |
| Capacity: | 3020 mAh |
Camera | |
| Back camera: | 13 megapixels |
| Aperture: | f/2.20 |
| Front camera: | 5 megapixels |
| Max video resolution: | 1920 x 1080 (Full HD) |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| Mobile Hotspot: | Yes |
| SIM Card Type: | Nano SIM |
| Technologies: | LTE-A (4G), LTE (4G) and HSPA |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 4.1 |
| GPS: | Yes |
| Fingerprint ID: | Yes |
| Sensors: | Accelerometer, Compass, Light Sensor and Proximity Sensor |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.