Honor 7 is a mid-level phone launched in July 2015, featuring an extremely powerful 2200 megahertz Octa-Core processor, a 5.2 inches display, and two cameras, a 20 megapixels back side camera and an 8 MP front camera. Let's take a closer sight of what this phone can do.
This cellphone has a beautiful design, with a thickness of just 0.33 inches. The Honor 7 is only 5.64" long and 2.83" wide, but it is able to fit a a 5.2 inches screen. About its body materials, the Honor 7 is majorly made of Aluminum . This cellphone is only available in 16 777 216 color. has made a really good design job making the Honor 7 weight just 5.54 ounces.
This phone includes a high-tech 1080 x 1920 (Full HD) 5.2 inches display, providing this phone with a great graphical experience.
decided to build this phone using a HiSilicon Kirin 935 chip, which holds a high performance 2200 megahertz Octa-Core processor with a huge 3 GB of RAM memory. This phone comes with anice 16 GB internal storage and an external memory slot, which allows the user to store a couple hundred apps and games without worrying about space.
This phone provides WiFi connectivity (which it can share with other devices around, acting as a mobile hotspot), LTE-A (4G) super fast internet connection and fast 3G connection type, using HSPA and HSUPA technologies. The Honor 7 doesn't have a sim card, because it's not a GSM enabled phone.
The Honor 7 features two cameras, a 20 megapixels back-facing camera and an 8 mega-pixels front facing camera. Its back-facing camera has an aperture of f/2 so it can capture excellent pictures even in low lighting environments. In addition, the camera includes time lapse video.
This device also comes with lots of cool characteristics as Fingerprint Identification, Near Field Communication (NFC), Infrared Port, Bluetooth (allows communication with other bluetooth devices, computers, and accessories) and GPS Geolocation, and lots of sensors like Light Sensor, Proximity Sensor, Accelerometer and Compass.
This phone features a 3100 mAh large removable battery that provides this phone an extremely long battery duration.
No matter if you you love taking photos, are looking for a cellphone to play lots of games, will use this cellphone for work or want a device to mostly use social networks, this phone is probably a great option .
| Device Type: | Phone |
| Dimensions: | 5.64 x 2.83 x 0.33 inchesMetric14.33 x 7.19 x 0.84 cmImperial |
| Weight: | 5.54 ouncesMetric157.06 gImperial |
| Colors: | 16 777 216 |
| Materials: | Aluminum |
| Scratch Resistant Glass: | Yes |
| Release date: | 2015-07-07 |
Display | |
| Size: | 5.2 inchesMetric13.2 cmImperial |
| Resolution: | 1920 x 1080 pixels (Full HD) |
| Pixel density: | 424 pixels per inchMetric166.93 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | No |
Hardware | |
| Chipset: | HiSilicon Kirin 935 |
| Processor: | ARM Cortex-A53, 64-bit (Octa-Core 2200 MHz) |
| RAM Memory: | 3 GB |
| Graphics Processor: | Mali-T628 |
| Internal Memory: | 16 GB |
| SD Card Slot: | microSDXC (up to 64 GB) |
Battery | |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 3100 mAh |
Camera | |
| Back camera: | 20 megapixels |
| Aperture: | f/2.00 |
| Sensor size: | 0.42 inches (1/2.4") |
| Front camera: | 8 megapixels |
| Camera features: | Time Lapse Video |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| Mobile Hotspot: | Yes |
| Dual SIM: | Yes |
| Technologies: | LTE-A (4G), LTE (4G), HSPA and HSUPA |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 4.1 |
| GPS: | Yes |
| NFC (Near Field Communication): | Yes |
| Infra-red: | Yes |
| Fingerprint ID: | Yes |
| Sensors: | Accelerometer, Compass, Light Sensor and Proximity Sensor |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.