Honor 7A is a solid phone launched in April 2018, coming with an exceptional 1.4 gigahertz Octa-Core processor, a large 5.7-inches display, and 2 cameras, a 13 megapixels back side camera and an 8 megapixels front-facing camera.
This cellphone is available just in 16 777 216 color. The Honor 7A is thin and comfortable, with a thickness of just 0.31 inches. This cellphone is a compact phone, taking into consideration it has a 5.7 inches display and it is only 6 inches long. The Honor 7A is much lighter than what you would expect from a phone of this size. Talking about its body design materials, this phone is manufactured with Plastic .
The Honor 7A includes a interesting 5.7 inches screen with a 720 x 1440 resolution, which makes it hard to distinguish the pixels that compose the screen.
decided to build this cellphone with a high performance Octa-Core CPU speeding at 1400 megahertz, included in a Qualcomm Snapdragon 430 MSM8937 chip with a large 2 GB RAM. This phone comes with an interesting 16 GB internal storage and a slot for SD memory cards, which allows you to install hundreds of games and apps without any trouble.
This phone provides wifi capability (but it can't share it with other devices acting as a hotspot), 4G (LTE) high speed connectivity and 3G fast data connection, using HSPA and HSUPA technologies. The Honor 7A comes with two Nano SIM cards to be able to to use 2 different phone lines and even different carriers.
The Honor 7A has two cameras, a 13 MP back-facing camera and an 8 megapixels front side camera. It also shoots videos up to 1920x1080 (Full HD) at 30 frames per second.
This device also features plenty of interesting characteristics as Fingerprint Scanner, Facial unlock, Bluetooth, GPS Localization and Radio, and a couple sensors likeLight Sensor, Proximity Sensor and Accelerometer.
This phone features a 3000 mAh high capacity non-removable battery, enough to provide the Honor 7A with an incredibly long battery duration. An issue to consider is that this phone's battery is not removable so you can't change it when it starts to live shorter, while with such a huge battery size you will probably replace this cellphone before that becomes an issue.
No matter whether you need a phone to play lots of games or want a cellphone mostly for internet broswing and social networks, you will probably love this phone.
| Device Type: | Phone |
| Operating System (OS): | Android 8.0 Oreo |
| Dimensions: | 6.00 x 2.87 x 0.31 inchesMetric15.24 x 7.29 x 0.79 cmImperial |
| Weight: | 5.29 ouncesMetric149.97 gImperial |
| Colors: | 16 777 216 |
| Materials: | Plastic |
| Release date: | 2018-04-16 |
Display | |
| Screen Type: | IPS LCD |
| Size: | 5.7 inchesMetric14.5 cmImperial |
| Resolution: | 1440 x 720 pixels |
| Pixel density: | 282 pixels per inchMetric111.02 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | No |
Hardware | |
| Chipset: | Qualcomm Snapdragon 430 MSM8937 |
| Processor: | ARM Cortex-A53, 64-bit, 28 nm (Octa-Core 1400 MHz) |
| RAM Memory: | 2 GB |
| Graphics Processor: | Adreno 505 |
| Internal Memory: | 16 GB |
| SD Card Slot: | microSDXC (up to 256 GB) |
Battery | |
| Removable: | No |
| Capacity: | 3000 mAh |
Camera | |
| Back camera: | 13 megapixels |
| Front camera: | 8 megapixels |
| Max video resolution: | 1920 x 1080 (30 fps) (Full HD) |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| SIM Card Type: | Nano SIM |
| Dual SIM: | Yes |
| Technologies: | LTE (4G), HSPA and HSUPA |
Other Features | |
| Bluetooth: | Yes |
| GPS: | Yes |
| Fingerprint ID: | Yes |
| Face Unlock: | Yes |
| Radio: | FM Radio |
| Sensors: | Accelerometer, Light Sensor and Proximity Sensor |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.