Honor 7i is a pretty good phone released back in the year 2015, coming with an extremely powerful Octa-Core processor clocking at 1.5 gigahertz, a comfortable 5.2 inches screen and a 13 megapixels back camera. Great! That's it? Not at all, it's just the tip of the iceberg.
It appears that didn't care much about the weight in this 5.64 oz phone. About its construction quality, this cellphone is majorly manufactured with Metal . Even though this cellphone is only 5.57" long and 2.8" wide, it is able to fit a a 5.2 inches display. This device has an inspired design, with a thickness of just 0.31".
designed the Honor 7i with an amazing 5.2-inches screen, and a 1080 x 1920 (Full HD) resolution, which makes it impossible to even distinguish the pixels that compose the screen.
decided to build this device with an extremely powerful Octa-Core processing unit clocking at 1500 MHz, bundled in a Qualcomm Snapdragon 616 MSM8939 system chip with a huge 3 GB of RAM. A key advantage of the Honor 7i is its 32 GB inmense internal memory and an SD memory slot, which allows you to store hundreds of applications without even thinking about running out of space.
This cellphone is equipped with only a 13 MP back side camera. It can also film Full HD 1920x1080 videos.
The Honor 7i counts with WiFi capability (but it can't share it with other devices around, acting as a hotspot), 4G (LTE) fast connection type and the fastest 3G internet connection, supported by HSPA and HSUPA technologies. This device comes with two Nano SIM cards so it is able to work with 2 different phone lines in the same device.
This phone uses a 3100 mAh big capacity Li - Polymer non-replaceable battery that can keep this cellphone running for many hours without charging it at all. An issue to take into consideration is that this device's battery is non-removable so you can't change it when it starts to last shorter, while having 3100 mAh you will probably buy a new cellphone before it becomes an issue.
This phone also includes some nice features like Fingerprint Sensor, Bluetooth (4.0 ) and GPS (Global Positioning System), and plenty of sensors like Light Sensor, Proximity Sensor, Accelerometer and Compass.
This device is probably the correct choice for you no matter if you will use it as a gaming device or are looking for a social phone.
| Device Type: | Phone |
| Operating System (OS): | Android, Huawei Emotion UI |
| Dimensions: | 5.57 x 2.80 x 0.31 inchesMetric14.15 x 7.11 x 0.79 cmImperial |
| Weight: | 5.64 ouncesMetric159.89 gImperial |
| Materials: | Metal |
| Release date: | 2015-08-31 |
Display | |
| Screen Type: | IPS LCD |
| Size: | 5.2 inchesMetric13.2 cmImperial |
| Resolution: | 1920 x 1080 pixels (Full HD) |
| Pixel density: | 424 pixels per inchMetric166.93 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | No |
Hardware | |
| Chipset: | Qualcomm Snapdragon 616 MSM8939 |
| Processor: | ARM Cortex-A53 (Octa-Core 1500 MHz) |
| RAM Memory: | 3 GB |
| Graphics Processor: | Adreno 405 |
| Internal Memory: | 32 GB |
| SD Card Slot: | microSDHC (up to 32 GB) |
Battery | |
| Battery type: | Li - Polymer |
| Removable: | No |
| Capacity: | 3100 mAh |
Camera | |
| Back camera: | 13 megapixels |
| Aperture: | f/2.00 |
| Focal length: | 28mm (35mm equivalence) |
| Max video resolution: | 1920 x 1080 (Full HD) |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| SIM Card Type: | Nano SIM |
| Dual SIM: | Yes |
| LTE (4G) Bands: | 1(2100), 3(1800), 38(2600), 39(1900+), 40(2300), 41(2600+) |
| UMTS Bands: | Bands 5(850), 8(900), 2(1900), 1(2100) |
| Technologies: | LTE (4G), HSPA and HSUPA |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 4.0 |
| GPS: | Yes |
| Fingerprint ID: | Yes |
| Sensors: | Accelerometer, Compass, Light Sensor and Proximity Sensor |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.