Honor 7S is a mid-end Android cellphone launched some years ago, in 2018, which counts with a large 5.5 inches screen, an extremely fast Quad-Core processing unit clocking at 1500 MHz, and 2 cameras, a 13 megapixels back side camera and a 5 mega-pixels front facing camera.
This phone is equipped with an extremely powerful 1500 megahertz Quad-Core CPU, packed into a MediaTek MT6739 system chip with a big 2 GB of RAM memory. This phone comes with aquite big 16 GB internal storage and a slot for SD memory cards, which allows you to store hundreds of applications without any problem.
This phone is just available in 16 777 216 color. made an excellent job making this cellphone weight just 5.01 ounces. The Honor 7S has a wonderful design, with a thickness of just 0.33". The Honor 7S is only 5.77 inches long and 2.79" wide, but it manages to hold a 5.5" screen.
This cellphone has a good looking 720 x 1440 5.5 inches display, which makes everything look great.
The Honor 7S includes WiFi connection (and it can be shared with other devices acting as a wireless modem or router), 4G (LTE) high speed internet connection and also HSPA+ internet connection, that is a bit slower 4G technology and 3G fast internet connection, using HSDPA and HSUPA technologies. This phone works with a Nano SIM card to connect to GSM networks.
The Honor 7S features two cameras, a 13 mega-pixels back side camera and a 5 MP front camera. It can also capture videos in Full HD 1920x1080 at 30 fps.
This cellphone comes with a 3020 mAh great non-removable battery, enough to provide the Honor 7S with an incredibly long battery life. An issue to evaluate is that this cellphone's battery is non-replaceable so you can't throw it away and buy a new one when it begins to lose capacity, whereas with so much capacity you will probably replace this phone before that happens.
This cellphone also includes a lot of useful characteristics such as Near Field Communication (NFC), Bluetooth (4.2 ), GPS (Global Positioning System) and FM Radio, and a couple sensors likeLight Sensor, Proximity Sensor and Accelerometer.
No matter if you are looking for a cellphone to play tons of games or want a cellphone to majorly use social networks and internet browsing, you will probably love this phone.
| Device Type: | Phone |
| Operating System (OS): | Android 8.1 Oreo |
| Dimensions: | 5.77 x 2.79 x 0.33 inchesMetric14.66 x 7.09 x 0.84 cmImperial |
| Weight: | 5.01 ouncesMetric142.03 gImperial |
| Colors: | 16 777 216 |
| Release date: | 2018-06-28 |
Display | |
| Screen Type: | LCD |
| Size: | 5.5 inchesMetric14 cmImperial |
| Resolution: | 1440 x 720 pixels |
| Pixel density: | 293 pixels per inchMetric115.35 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | No |
Hardware | |
| Chipset: | MediaTek MT6739 |
| Processor: | ARM Cortex-A53, 64-bit, 28 nm (Quad-Core 1500 MHz) |
| RAM Memory: | 2 GB |
| Graphics Processor: | PowerVR GE8100 |
| Internal Memory: | 16 GB |
| SD Card Slot: | microSDXC (up to 256 GB) |
Battery | |
| Removable: | No |
| Capacity: | 3020 mAh |
Camera | |
| Back camera: | 13 megapixels |
| Aperture: | f/2.20 |
| Front camera: | 5 megapixels |
| Max video resolution: | 1920 x 1080 (30 fps) (Full HD) |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| Mobile Hotspot: | Yes |
| SIM Card Type: | Nano SIM |
| UMTS Bands: | Bands 5(850), 8(900), 2(1900), 1(2100) |
| Technologies: | LTE (4G), HSPA+ (4G), HSDPA and HSUPA |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 4.2 |
| GPS: | Yes |
| NFC (Near Field Communication): | Yes |
| Radio: | FM Radio |
| Sensors: | Accelerometer, Light Sensor and Proximity Sensor |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.