Honor 8 Pro is a great phone released back in the year 2017, which counts with an enormous 5.7 inches screen, a very fast 2400 megahertz Octa-Core processor, and 2 cameras, a 12 mega-pixels back camera and an 8 MP front camera.
This phone is much lighter than what one would expect from a device this size. sells this phone in black, blue and gold. Talking about its design, the Honor 8 Pro is majorly built with Metal . This cellphone is thin and stilized, with a thickness of just 0.27 inches. This phone is just 6.18" long, but it is still able to fit a a 5.7 inches display.
equipped this cellphone with a HiSilicon Kirin 960 chip, backed up by an exceptional Octa-Core processor speeding at 2400 MHz with a big 6 GB of RAM memory. This phone has an excellent 64 GB internal storage and a slot for external memory cards, allowing the user to install hundreds of apps without having to worry about running out of space.
designed this phone with an astonishing 5.7 inches screen, and a 1440 x 2560 (Quad HD / 2K) resolution, giving this cellphone a very detailed graphical experience.
This phone is equipped with two cameras, a 12 mega-pixels back camera and an 8 megapixels front facing camera. the Honor 8 Pro's back camera lens has a f/2.2 aperture so it can shoot sharp photographs even in poorly lit environments. It can also capture 3840x2160 4K videos at 30 fps, and 1920x1080 Full HD slow motion videos at 60 fps (2 times slower than normal videos). The camera also counts with time lapse video.
This phone counts with an inmense 4000 mAh Li - Polymer non-replaceable battery that can keep it running for many hours and even reach the end of the day without having to charge it at all. An issue to consider is that this cellphone's battery is non-removable so you can't buy a new battery when it starts to get older, though with its 4000 mAh you will probably discard this cellphone before that becomes an issue.
The Honor 8 Pro offers wi-fi capability (and it can be shared with other devices around, acting as a mobile hotspot), 4G LTE-A super fast connection and also HSPA+ internet connection (which is a bit slower 4G type) and the fastest 3G connection type, supported by HSDPA technologies. This phone works with a Nano SIM card to use GSM services.
This cellphone also features plenty of great features such as Fingerprint unlock, NFC, Bluetooth (4.2 ) and GPS (Global Positioning System), and lots of sensors like Light Sensor, Proximity Sensor, Accelerometer, Gyroscope and Compass.
If you need a work device, will use it as a social phone, are looking for a phone to play games or you love taking pictures, you will probably be very pleased with it.
Google Pixel 4a - New Unlocked Android Smartphone - 128 GB of Storage - Up to 24 Hour Battery - Just Black
Shop now
Xiaomi Redmi Note 8 Pro Smartphone, 6 GB + 64 GB, Bianco (Pearl White)
Shop now
(Renewed) Apple iPhone 8, US Version, 64GB, Space Gray - Unlocked
Shop now
OnePlus 9 Astral Black, 5G Unlocked Android Smartphone U.S Version, 8GB RAM+128GB Storage,120Hz Fluid Display, Hasselblad Triple Camera, 65W Ultra Fast Charge,15W Wireless Charge, with Alexa Built-in
Shop now
OnePlus 8T | 5G Unlocked Android Smartphone | A Day’s Power in 15 Minutes | Ultra Smooth 120Hz Display | 48MP Quad Camera | 256GB, Aquamarine Green | U.S. Version
Shop now
| Device Type: | Phone |
| Dimensions: | 6.18 x 3.05 x 0.27 inchesMetric15.7 x 7.75 x 0.69 cmImperial |
| Weight: | 6.49 ouncesMetric183.99 gImperial |
| Colors: | Black, Blue and Gold |
| Materials: | Metal |
| Release date: | 2017-04-20 |
Display | |
| Screen Type: | IPS LCD |
| Size: | 5.7 inchesMetric14.5 cmImperial |
| Resolution: | 2560 x 1440 pixels (Quad HD / 2K) |
| Pixel density: | 515 pixels per inchMetric202.76 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | No |
Hardware | |
| Chipset: | HiSilicon Kirin 960 |
| Processor: | ARM Cortex-A73 and ARM Cortex-A53, 64-bit, 16 nm (Octa-Core 2400 MHz) |
| RAM Memory: | 6 GB |
| Graphics Processor: | Mali-G71 MP8 |
| Internal Memory: | 64 GB |
| SD Card Slot: | microSDXC (up to 128 GB) |
Battery | |
| Battery type: | Li - Polymer |
| Removable: | No |
| Capacity: | 4000 mAh |
Camera | |
| Back camera: | 12 megapixels |
| Aperture: | f/2.20 |
| Sensor size: | 0.34 inches (1/2.9") |
| Front camera: | 8 megapixels |
| Max video resolution: | 3840 x 2160 (30 fps) (4K) |
| Max slow motion video: | 1920 x 1080 (60 fps) (Full HD) |
| Camera features: | Time Lapse Video |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| Mobile Hotspot: | Yes |
| SIM Card Type: | Nano SIM |
| LTE (4G) Bands: | 1(2100), 3(1800), 5(850), 7(2600), 8(900), 20(800 DD), 38(2600), 40(2300) |
| UMTS Bands: | Bands 5(850), 8(900), 2(1900), 1(2100) |
| Technologies: | LTE-A (4G), LTE (4G), HSPA+ (4G) and HSDPA |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 4.2 |
| GPS: | Yes |
| NFC (Near Field Communication): | Yes |
| Fingerprint ID: | Yes |
| Sensors: | Accelerometer, Compass, Gyroscope, Light Sensor and Proximity Sensor |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.