Honor 8C is a powerful Android device launched many years ago, packing a really big 6.3-inches screen, a very powerful Octa-Core processor running at 1800 megahertz, a 13 megapixels back camera and an 8 megapixels front side camera. But it's time to get into a bit more details.
About its materials, this device is mainly created with Plastic . Whereas this phone is only 6.25" long and 2.99" wide, it still manages to hold a 6.3 inches screen. Being just 0.31 inches thick,this cellphone is incredibly slim and stilized. This device is just available in color 16 777 216. This phone is much lighter than what you expect from a cellphone of this size.
ships this cellphone with a very powerful Octa-Core CPU running at 1800 megahertz, bundled in a Qualcomm Snapdragon 632 SDM632 system chip and a large 4 GB RAM memory. This cellphone comes with a 64 GB amazing internal memory and an external memory card slot, more than enough to store lots of applications, games, pictures and videos without thinking about filling the cellphone.
This phone is equipped with a interesting 720 x 1520 6.3-inches screen, which makes everything look very good.
This cellphone is equipped with two cameras, a 13 MP back camera and an 8 MP front camera. It is also able to capture videos in 1920x1080 (Full HD) at 30 fps.
The Honor 8C has wifi connection (and it can be provided to other devices around, as a mobile hotspot), 4G (LTE-A) super fast internet connection and fast 3G data connection, supported by HSPA and HSUPA technologies. This cellphone comes with two Nano SIM cards so it is able to use 2 different carriers or phone lines at the same time.
This device also features a wide range of useful characteristics as Fingerprint Reader, Facial recognition to unlock, Bluetooth (4.2 ) and GPS Geolocation, and plenty of sensors like Light Sensor, Proximity Sensor, Accelerometer and Compass.
This cellphone counts with a huge 4000 mAh Li - Polymer non-removable battery that can keep it running for many hours without charging it. An issue to take into consideration is that this phone's battery isn't replaceable so you can't throw it away and buy a new one when it starts losing capacity, although having 4000 mAh you will probably replace this phone before it happens.
This phone is definitely very appropiate no matter if you want a phone to play tons of games, will use it as a social phone, want this device to take many photographs or need a work cellphone. also sells this phone with Eject tool, Protective case , Warranty card, USB Cable and Quick Start Guide.
| Device Type: | Phone |
| Operating System (OS): | Android 8.1 Oreo |
| Dimensions: | 6.25 x 2.99 x 0.31 inchesMetric15.88 x 7.59 x 0.79 cmImperial |
| Weight: | 5.89 ouncesMetric166.98 gImperial |
| Colors: | 16 777 216 |
| Materials: | Plastic |
| Accessories: | Eject tool, Protective case , Quick Start Guide, USB Cable, Warranty card |
| Release date: | 2018-12-10 |
Display | |
| Screen Type: | IPS LCD |
| Size: | 6.3 inchesMetric16 cmImperial |
| Resolution: | 1520 x 720 pixels |
| Pixel density: | 267 pixels per inchMetric105.12 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | No |
Hardware | |
| Chipset: | Qualcomm Snapdragon 632 SDM632 |
| Processor: | Kryo 250, 64-bit, 14 nm (Octa-Core 1800 MHz) |
| RAM Memory: | 4 GB |
| Graphics Processor: | Adreno 506 |
| Internal Memory: | 64 GB |
| SD Card Slot: | microSDXC (up to 256 GB) |
Battery | |
| Battery type: | Li - Polymer |
| Removable: | No |
| Capacity: | 4000 mAh |
Camera | |
| Back camera: | 13 megapixels |
| Aperture: | f/1.80 |
| Front camera: | 8 megapixels |
| Max video resolution: | 1920 x 1080 (30 fps) (Full HD) |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| Mobile Hotspot: | Yes |
| SIM Card Type: | Nano SIM |
| Dual SIM: | Yes |
| Technologies: | LTE-A (4G), LTE (4G), HSPA and HSUPA |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 4.2 |
| GPS: | Yes |
| Fingerprint ID: | Yes |
| Face Unlock: | Yes |
| Sensors: | Accelerometer, Compass, Light Sensor and Proximity Sensor |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.