Honor 9 Lite is a very solid cellphone launched back in 2018, counting with a 5.7 inches screen, a high-tech Octa-Core processing unit clocking at 2360 MHz, and two cameras, a 13 megapixels back side camera and a 13 megapixels front camera.
decided to equip this phone with an extremely fast 2360 MHz Octa-Core CPU, included in the HiSilicon Kirin 659 chip and a great 4 GB RAM. This phone comes with a 64 GB large internal storage and an SD card slot, allowing the user to install hundreds of apps and even the heaviest games currently available without having to worry about running out of space.
This phone only has 5.94" long, but it's still able to fit a a 5.7" screen. This phone has an inspired design, with a thickness of just 0.3". Talking about its construction, the Honor 9 Lite is majorly created with Glass and Metal . The Honor 9 Lite feels much lighter than what one would think about a cellphone of this size. made this phoneavailable just in color 16 777 216.
designed this device with a high-tech 5.7 inches display, and a 1080 x 2160 resolution, giving this cellphone an amazing image quality.
This phone offers WiFi connection (which it can provide to other devices acting as a modem or router), 4G (LTE) fast connection type and the fastest 3G internet connection, over HSPA and HSUPA technologies. The Honor 9 Lite uses a Nano SIM card for GSM services.
This cellphone is equipped with two cameras, a 13 megapixels back-facing camera and a 13 megapixels front camera. It is capable of filming videos up to 1920x1080 (Full HD) at 30 fps.
This phone also comes with a wide variety of interesting characteristics like Fingerprint Reader, Facial recognition to unlock, NFC, Bluetooth (4.2 ) and GPS Localization, and multiple sensors like Light Sensor, Proximity Sensor, Accelerometer and Compass.
This device counts with a 3000 mAh long lasting non-removable battery that can keep it running for several hours without having to charge it. An issue to take into consideration is that this phone's battery is non-removable so you won't be able to replace it when it starts to live shorter, though with this big battery you will probably discard this phone before that becomes a real problem.
This cellphone is a very good choice for you no matter whether you need a phone for work, you love taking photographs, want it majorly for internet broswing and social networks or are looking for a phone to play lots of games.
| Device Type: | Phone |
| Operating System (OS): | Android 8.0 Oreo |
| Dimensions: | 5.94 x 2.83 x 0.30 inchesMetric15.09 x 7.19 x 0.76 cmImperial |
| Weight: | 5.26 ouncesMetric149.12 gImperial |
| Colors: | 16 777 216 |
| Materials: | Glass and Metal |
| Release date: | 2018-01-21 |
Display | |
| Screen Type: | IPS LCD |
| Size: | 5.7 inchesMetric14.5 cmImperial |
| Resolution: | 2160 x 1080 pixels |
| Pixel density: | 424 pixels per inchMetric166.93 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | No |
Hardware | |
| Chipset: | HiSilicon Kirin 659 |
| Processor: | ARM Cortex-A53, 64-bit, 16 nm (Octa-Core 2360 MHz) |
| RAM Memory: | 4 GB |
| Graphics Processor: | Mali-T830 MP2 |
| Internal Memory: | 64 GB |
| SD Card Slot: | microSDXC (up to 256 GB) |
Battery | |
| Removable: | No |
| Capacity: | 3000 mAh |
Camera | |
| Back camera: | 13 megapixels |
| Front camera: | 13 megapixels |
| Max video resolution: | 1920 x 1080 (30 fps) (Full HD) |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| Mobile Hotspot: | Yes |
| SIM Card Type: | Nano SIM |
| Technologies: | LTE (4G), HSPA and HSUPA |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 4.2 |
| GPS: | Yes |
| NFC (Near Field Communication): | Yes |
| Fingerprint ID: | Yes |
| Face Unlock: | Yes |
| Sensors: | Accelerometer, Compass, Light Sensor and Proximity Sensor |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.