Honor 90 is an impressive cellphone, having a big size 6.7-inches screen, a 200 mega-pixels back side camera and a 50 MP front-facing camera. That's all? Not at all, it's only the starting point of a much deeper review.
offers this cellphone in a wide range of color variations, diamond silver, emerald green, midnight black and peacock blue. This phone is incredibly slim and comfortable, with a thickness of just 0.31 inches. This device just has 6.37 inches long and 2.92" wide, but it is able to fit a a 6.7 inches screen.
equipped this phone with a beautiful 6.7-inches display, and a 1200 x 2664 resolution, which makes it impossible to even see the pixels composing the display.
A good point of this phone is its big 256 GB internal storage and whereas it doesn't count with a slot for SD memory cards, it it is more than enough to store hundreds of applications without having to worry about running out of space.
This cellphone features two cameras, a 200 MP back camera and a 50 megapixels front facing camera. this cellphone's back camera has a maximum F1.9 aperture so it can capture great photographs even in poorly lit environments. It can also film 4K 3840x2160 videos at 30 fps.
This cellphone has a 5000 mAh big capacity non-replaceable battery providing this device an extremely long battery duration. An issue to take into account is that this device's battery is non-replaceable so you can't buy a new battery when it begins losing capacity, though with so much capacity you will probably discard this cellphone before that becomes a real problem.
This cellphone features wi-fi connectivity (and it can be shared with other devices around, acting as a router or modem), 5G crazy fast data connection, 4G (LTE-A) high bandwidth data connection and also HSPA+ connection type (which is a lower speed 4G variation) and fast 3G internet connection, over HSDPA technologies. This cellphone uses a Nano SIM card to connect to GSM networks.
This cellphone also comes with a few interesting features like Bluetooth (5.2) and GPS Navigation, and lots of sensors like Light Sensor, Proximity Sensor, Accelerometer, Gyroscope and Compass.
No matter if you want it majorly for social networks, you love taking photographs, are looking for a cellphone for work or will use this device to play games, you will probably love this cellphone.
| Device Type: | Phone |
| Operating System (OS): | Android 13 |
| Dimensions: | 6.37 x 2.92 x 0.31 inchesMetric16.18 x 7.42 x 0.79 cmImperial |
| Weight: | ouncesMetric0 gImperial |
| Colors: | Diamond Silver, Emerald Green, Midnight Black and Peacock Blue |
Display | |
| Screen Type: | AMOLED |
| Size: | 6.7 inchesMetric17 cmImperial |
| Resolution: | 2664 x 1200 pixels |
| Pixel density: | 436 pixels per inchMetric171.65 pixels per cmImperial |
| Brightness: | 1600 cd/m2 |
| Touch screen: | No |
Hardware | |
| Chipset: | Qualcomm Snapdragon 7 Gen 1 |
| RAM Memory: | 8 GB |
| Graphics Processor: | Adreno 644 |
| Internal Memory: | 256 GB |
| SD Card Slot: | No SD card slot |
Battery | |
| Removable: | No |
| Capacity: | 5000 mAh |
Camera | |
| Back camera: | 200 megapixels |
| Aperture: | f/1.90 |
| Sensor size: | 0.71 inches (1/1.4") |
| Front camera: | 50 megapixels |
| Max video resolution: | 3840 x 2160 (30 fps) (4K) |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| Mobile Hotspot: | Yes |
| SIM Card Type: | Nano SIM |
| 5G Bands: | n5, n8, n28, n41, n77, n78 |
| Technologies: | 5G, LTE-A (4G), LTE (4G), HSPA+ (4G) and HSDPA |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 5.2 |
| GPS: | Yes |
| Sensors: | Accelerometer, Compass, Gyroscope, Light Sensor and Proximity Sensor |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.