Honor 9A is a little outdated Android cellphone launched some years ago, in 2020, with an extremely powerful 2 GHz Octa-Core CPU, a large 6.3" screen, and 2 cameras, a 13 mega-pixels back facing camera and an 8 megapixels front camera. But let's get into a bit more details.
appears to have forgotten about weight optimization in this 6.53 ounces cellphone. This phone body design is a combination of Plastic and Plastic . This cellphone is for sale in three color options, ice green, midnight black and phantom blue. This phone is slim and good-looking, with a thickness of just 0.36 inches. Although this cellphone only has 6.26 inches long, it is still able to fit a a 6.3 inches display.
decided to equip this cellphone with a Mediatek Helio P22 MT6762R chip, holding a very fast 2 gigahertz Octa-Core processor and a big 3 GB RAM. A good point of this cellphone is its 64 GB large internal memory and a slot for SD memory cards, allowing you to install hundreds of applications without having to worry about how much memory is left.
This phone is equipped with two cameras, a 13 MP back camera and an 8 MP front facing camera.
This device includes a good looking 720 x 1600 6.3" display, giving this phone a good graphic quality.
This cellphone features wi-fi capability (which it can share with other devices acting as a mobile hotspot). This cellphone has dual sim to be able to to work with two different phone numbers or carriers.
This cellphone also includes many great features as Fingerprint ID, Biometric facial recognition, Near Field Communication (NFC), Bluetooth (5.0 ), GPS Navigation and FM Radio, and a couple sensors likeLight Sensor, Proximity Sensor and Accelerometer.
This phone uses a 5000 mAh massive non-replaceable battery that can keep it running for many hours and even reach the end of the day without having to charge it at all. An issue to take into consideration is that this cellphone's battery is non-removable so you can't change it when it begins to get older, although with its 5000 mAh you will probably buy a new phone before it happens.
If you are looking for a device to majorly use social networks, will use it as a gaming cellphone or are looking for a phone for work, you will probably be very happy with this device.
| Device Type: | Phone |
| Operating System (OS): | Android 10 |
| Dimensions: | 6.26 x 2.92 x 0.36 inchesMetric15.9 x 7.42 x 0.91 cmImperial |
| Weight: | 6.53 ouncesMetric185.12 gImperial |
| Colors: | Ice green, Midnight black and Phantom blue |
| Materials: | Plastic and Plastic |
| Release date: | 2020-07-01 |
Display | |
| Screen Type: | IPS LCD |
| Size: | 6.3 inchesMetric16 cmImperial |
| Resolution: | 1600 x 720 pixels |
| Pixel density: | 278 pixels per inchMetric109.45 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | No |
Hardware | |
| Chipset: | Mediatek Helio P22 MT6762R |
| Processor: | Arm Cortex-A53, 64-bit, 12 nm (Octa-Core 2000 MHz) |
| RAM Memory: | 3 GB |
| Graphics Processor: | IMG PowerVR GE8320 |
| Internal Memory: | 64 GB |
| SD Card Slot: | microSDXC (up to 512 GB) |
Battery | |
| Removable: | No |
| Capacity: | 5000 mAh |
Camera | |
| Back camera: | 13 megapixels |
| Aperture: | f/1.80 |
| Front camera: | 8 megapixels |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| Mobile Hotspot: | Yes |
| SIM Card Type: | Nano SIM |
| Dual SIM: | Yes |
| LTE (4G) Bands: | 1(2100), 2(1900), 3(1800), 4(AWS-1), 5(850), 7(2600), 8(900), 20(800 DD), 28(700 APT), 34(2000), 38(2600), 39(1900+), 40(2300), 41(2600+) |
| UMTS Bands: | Bands 1(2100), 2(1900), 4(1700/2100), 5(850), 8(900) |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 5.0 |
| GPS: | Yes |
| NFC (Near Field Communication): | Yes |
| Fingerprint ID: | Yes |
| Face Unlock: | Yes |
| Radio: | FM Radio |
| Sensors: | Accelerometer, Light Sensor and Proximity Sensor |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.