Honor 9N is an amazing device, featuring a high speed Octa-Core processing unit speeding at 2360 megahertz, a large 5.8-inches screen, and two cameras, a 13 mega-pixels back facing camera and a 16 mega-pixels front camera. But let's get into a bit more detail.
Although the Honor 9N is only 5.87" long and 2.83 inches wide, it is able to fit a a 5.8 inches screen. This phone is thin and practical, being just 0.3" thick. Regarding its construction quality, this phone is majorly made of Glass . did a really good optimization job making the Honor 9N as lightweight as 5.36 ounces. made this cellphoneavailable only in 16 777 216 color.
decided to design this device using a high performance Octa-Core processing unit ticking at 2.36 gigahertz, bundled in a HiSilicon Kirin 659 chip with a big 4 GB RAM. A great aspect of the Honor 9N is its big 128 GB internal memory and a slot for SD memory cards, allowing the user to store hundreds of apps without having to worry about filling the cellphone.
packed the Honor 9N with a incredible 5.8-inches display, and a resolution of 1080 x 2280 , which makes everything look vivid and colorful.
This phone includes WiFi connection (which can be provided to other devices as a mobile hotspot), 4G (LTE) high speed data connection and fast 3G data connection, over HSPA and HSUPA technologies. This device uses a Nano SIM card to connect to GSM networks.
This phone is equipped with two cameras, a 13 megapixels back facing camera and a 16 mega-pixels front side camera. This phone can also capture videos in Full HD 1920x1080 at 30 fps.
The Honor 9N also includes many interesting characteristics such as Fingerprint Scanner, Facial unlock, Bluetooth (4.2 ), GPS Localization and FM Radio, and lots of sensors like Light Sensor, Proximity Sensor, Accelerometer and Compass.
This phone comes with a 3000 mAh massive Li - Polymer non-replaceable battery that can keep it running for many hours without having to charge it. An issue to take into consideration is that this phone's battery is non-removable so you can't change it when it starts to live shorter, whereas having 3000 mAh you will probably buy a new device before it happens.
This phone is the correct option it doesn't matter whether you will use this cellphone to play games, will use it for work, are a photography fan or want it mostly for internet broswing and social networks. packs this phone with Protective caseITEM , USB Cable, Charger, Warranty card, Quick Start Guide and Eject tool.
Huawei P30 128GB+6GB RAM (ELE-L29) 6.1" LTE Factory Unlocked GSM Smartphone (International Version) (Black)
Shop now
Samsung Galaxy Note 9 N960U, 128GB, Midnight Black - Unlocked
Shop now
Google Pixel 4a - New Unlocked Android Smartphone - 128 GB of Storage - Up to 24 Hour Battery - Just Black
Shop now
Moto G Power | 3-Day Battery1 | Unlocked | Made for US by Motorola | 4/64GB | 16MP Camera | 2020 | Black
Shop now
Jitterbug Smart2 No-Contract Easy-to-use Smartphone for Seniors by GreatCall,Black
Shop now
Moto G Power | 2021 | 3-Day battery | Unlocked | Made for US by Motorola | 3/32GB | 48MP Camera | Silver
Shop now
OnePlus Nord N10 5G, Euro 5G /Global 4G LTE, International Version (No US Warranty), Midnight Ice 128GB, 6GB - GSM Unlocked (T-Mobile, AT&T, Metro) - 64GB SD Bundle
Shop now
| Device Type: | Phone |
| Operating System (OS): | Android |
| Dimensions: | 5.87 x 2.83 x 0.30 inchesMetric14.91 x 7.19 x 0.76 cmImperial |
| Weight: | 5.36 ouncesMetric151.95 gImperial |
| Colors: | 16 777 216 |
| Materials: | Glass |
| Accessories: | Charger, Eject tool, Protective caseITEM , Quick Start Guide, USB Cable, Warranty card |
Display | |
| Screen Type: | TFT |
| Size: | 5.8 inchesMetric14.7 cmImperial |
| Resolution: | 2280 x 1080 pixels |
| Pixel density: | 435 pixels per inchMetric171.26 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | No |
Hardware | |
| Chipset: | HiSilicon Kirin 659 |
| Processor: | ARM Cortex-A53, 64-bit, 16 nm (Octa-Core 2360 MHz) |
| RAM Memory: | 4 GB |
| Graphics Processor: | Mali-T830 MP2 |
| Internal Memory: | 128 GB |
| SD Card Slot: | microSDXC (up to 256 GB) |
Battery | |
| Battery type: | Li - Polymer |
| Removable: | No |
| Capacity: | 3000 mAh |
Camera | |
| Back camera: | 13 megapixels |
| Front camera: | 16 megapixels |
| Max video resolution: | 1920 x 1080 (30 fps) (Full HD) |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| Mobile Hotspot: | Yes |
| SIM Card Type: | Nano SIM |
| Technologies: | LTE (4G), HSPA and HSUPA |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 4.2 |
| GPS: | Yes |
| Fingerprint ID: | Yes |
| Face Unlock: | Yes |
| Radio: | FM Radio |
| Sensors: | Accelerometer, Compass, Light Sensor and Proximity Sensor |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.