Honor 9X Pro is a completely fascinating Android cellphone released some years ago, in 2020, featuring a very fast Octa-Core processor speeding at 2200 MHz, a large 6.6-inches screen, and 2 cameras, a 48 mega-pixels back facing camera and a 16 MP front camera.
This cellphone is offerred in two different color options, midnight black and phantom purple. Even though the Honor 9X Pro is only 6.42 inches long and 3.04" wide, it's able to fit a a 6.6 inches display. This device is just 0.35 inches thick, making its way into the thinnest phones podium. appears to have forgotten about weight optimization in this 7.27 ounces device. The Honor 9X Pro combines Glass and Aluminum .
designed the Honor 9X Pro with a completely amazing 6.6-inches display, and a 1080 x 2340 resolution, which makes it impossible to even see the pixels composing the display.
decided to build this cellphone with a Kirin 810 chip, backed up by a high performance Octa-Core processor ticking at 2.2 gigahertz with a huge 6 GB RAM memory. This cellphone has a huge 256 GB internal storage and an external SD slot, allowing the user to store tons of applications, games, songs, pictures and videos without even thinking about how much storage capacity is left.
This cellphone has wifi connection (and it can be shared with other devices acting as a wireless modem or router), 4G (LTE-A) ultra fast connectivity and also HSPA+ internet connection (a slower 4G variation) and fast 3G data connection, over HSDPA and HSUPA technologies. The Honor 9X Pro works with a Nano SIM card for GSM carriers.
This cellphone is equipped with two cameras, a 48 megapixels back facing camera and a 16 mega-pixels front-facing camera. this cellphone's back facing camera has a maximum f/1.8 aperture so it can capture excellent photographs even in low light situations. This phone can also capture videos in Full HD 1920x1080 at 60 fps.
The Honor 9X Pro comes with a 4000 mAh incredible non-replaceable battery providing the Honor 9X Pro an incredible battery life. An issue to consider is that this device's battery isn't removable so you can't throw it away and buy a new one when it starts to lose capacity, while with its 4000 mAh you will probably buy a new cellphone before it becomes an issue.
This cellphone also includes many cool features such as Fingerprint ID, Bluetooth (4.2 ), GPS Geolocation and Radio, and multiple sensors like Light Sensor, Proximity Sensor, Accelerometer, Gyroscope and Compass.
No matter if you want a social device, need a cellphone for gaming, you love taking photographs or will use this phone for work, this cellphone is a good choice .
| Device Type: | Phone |
| Operating System (OS): | Android 10, 9.0 Pie |
| Dimensions: | 6.42 x 3.04 x 0.35 inchesMetric16.31 x 7.72 x 0.89 cmImperial |
| Weight: | 7.27 ouncesMetric206.1 gImperial |
| Colors: | Midnight black and Phantom purple |
| Materials: | Aluminum and Glass |
| Release date: | 2020-04-17 |
Display | |
| Screen Type: | IPS LCD |
| Size: | 6.6 inchesMetric16.8 cmImperial |
| Resolution: | 2340 x 1080 pixels |
| Pixel density: | 390 pixels per inchMetric153.54 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | No |
Hardware | |
| Chipset: | Kirin 810 |
| Processor: | Arm Cortex-A76, Arm Cortex-A55 and DynamIQ, 64-bit, 7 nm (Octa-Core 2200 MHz) |
| RAM Memory: | 6 GB |
| Graphics Processor: | Mali-G52 MP6 |
| Internal Memory: | 256 GB |
| SD Card Slot: | microSDXC (up to 512 GB) |
Battery | |
| Removable: | No |
| Capacity: | 4000 mAh |
Camera | |
| Back camera: | 48 megapixels |
| Aperture: | f/1.80 |
| Sensor size: | 0.5 inches (1/2") |
| Front camera: | 16 megapixels |
| Max video resolution: | 1920 x 1080 (60 fps) (Full HD) |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| Mobile Hotspot: | Yes |
| SIM Card Type: | Nano SIM |
| LTE (4G) Bands: | 1(2100), 3(1800), 7(2600), 8(900), 20(800 DD), 38(2600), 40(2300), 41(2600+) |
| UMTS Bands: | Bands 5(850), 8(900), 2(1900), 1(2100) |
| Technologies: | LTE-A (4G), LTE (4G), HSPA+ (4G), HSDPA and HSUPA |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 4.2 |
| GPS: | Yes |
| Fingerprint ID: | Yes |
| Radio: | FM Radio |
| Sensors: | Accelerometer, Compass, Gyroscope, Light Sensor and Proximity Sensor |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.