Honor Holly is a decent cellphone, counting with a pretty large 5-inches display, a great Quad-Core CPU running at 1300 MHz, and 2 cameras, an 8 mega-pixels back facing camera and a 2 mega-pixels front side camera.
only offers this cellphone in 16 777 216 color. This cellphone is only 5.6 inches long and 2.85" wide, but it manages to hold a 5 inches display. The Honor Holly is very thin and comfortable, being just 0.37 inches thick. has made a very nice job making this cellphone as lightweight as 5.5 oz.
The Honor Holly includes a nice 5 inches display with a 720 x 1280 (HD) resolution, giving this cellphone a very nice image quality.
This cellphone comes with a MediaTek MT6582 system chip, holding an extremely powerful Quad-Core processor clocking at 1.3 gigahertz with only 1 GB of RAM which is a little poor for a device this powerful. A good feature of the Honor Holly is its quite large 16 GB internal storage memory and an SD card slot, allowing the user to install a couple hundred apps and games without any problem.
This device offers Wi-Fi connectivity (and it can be shared with other devices around, as a mobile hotspot) and 3G fast internet connection, supported by HSPA and HSUPA technologies. The Honor Holly comes with two Micro SIM cards so it is able to use two different phone numbers or carriers at the same time.
This phone features two cameras, an 8 MP back camera and a 2 megapixels front facing camera. This cellphone also shoots Full HD 1920x1080 videos.
This phone also includes some cool characteristics like Bluetooth (4.0 ), GPS Geolocation and FM Radio, and a few sensors likeLight Sensor, Proximity Sensor and Accelerometer.
The Honor Holly features a mid sized 2000 mAh Li - Ion battery that provides this cellphone a poor battery life comparing with other similar devices.
| Device Type: | Phone |
| Operating System (OS): | Android 4.4.2 |
| Dimensions: | 5.60 x 2.85 x 0.37 inchesMetric14.22 x 7.24 x 0.94 cmImperial |
| Weight: | 5.50 ouncesMetric155.92 gImperial |
| Colors: | 16 777 216 |
Display | |
| Screen Type: | IPS LCD |
| Size: | 5 inchesMetric12.7 cmImperial |
| Resolution: | 1280 x 720 pixels (HD) |
| Pixel density: | 294 pixels per inchMetric115.75 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | No |
Hardware | |
| Chipset: | MediaTek MT6582 |
| Processor: | ARM Cortex-A7 (Quad-Core 1300 MHz) |
| RAM Memory: | 1 GB |
| Graphics Processor: | Mali-400 MP2 |
| Internal Memory: | 16 GB |
| SD Card Slot: | microSDHC (up to 32 GB) |
Battery | |
| Battery type: | Li - Ion |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 2000 mAh |
Camera | |
| Back camera: | 8 megapixels |
| Aperture: | f/2.00 |
| Front camera: | 2 megapixels |
| Max video resolution: | 1920 x 1080 (Full HD) |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| Mobile Hotspot: | Yes |
| SIM Card Type: | Micro SIM |
| Dual SIM: | Yes |
| Technologies: | HSPA and HSUPA |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 4.0 |
| GPS: | Yes |
| Radio: | FM Radio |
| Sensors: | Accelerometer, Light Sensor and Proximity Sensor |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.