Honor Magic Vs2 is a high-end phone, which counts with a large 7.9" display, and two cameras, a 50 MP back-facing camera and a 16 mega-pixels front side camera. Let's take a better look at what this phone offers to us.
A great point of the Honor Magic Vs2 is its 256 GB large internal storage and even though it doesn't come with an SD extension slot, it is still enough to store hundreds of applications and even the heaviest games currently available without having to worry about filling the cellphone.
This cellphone is much lighter than what you expect from a phone of this size. This device is sold in three different colors, black, blue and purple. Though this cellphone is just 6.2 inches long, it's still able to fit a a 7.9 inches screen. This cellphone has an amazing design, with a thickness of just 0.2".
packed this device with an amazing 7.9" display, and a 2156 x 2344 resolution, which makes all images and videos look beautiful and brightful.
The Honor Magic Vs2 offers wi-fi connectivity (which can be shared with other devices around, acting as a mobile hotspot), 5G cutting edge internet connection, LTE-A 4G high speed data connection and also HSPA+ internet connection (which is a bit slower 4G technology) and 3G fast connectivity, over HSDPA technologies. This phone works with a Nano SIM card to connect to GSM networks.
The Honor Magic Vs2 has two cameras, a 50 MP back-facing camera and a 16 MP front side camera. It can also film 4K 3840x2160 videos at 60 fps.
This phone also features many great features like Fingerprint Scanner, NFC (to trigger actions, transfer data or make payments by holding your cellphone close to another NFC device or tag), Infrared Blaster, Bluetooth (5.2) and GPS, and multiple sensors like Light Sensor, Proximity Sensor, Accelerometer, Gyroscope and Compass.
This cellphone has a great 5000 mAh non-removable battery that provides the Honor Magic Vs2 an incredible battery duration. An issue to consider is that this cellphone's battery is not replaceable so you won't be able to replace it when it begins losing capacity, even though with such a great capacity you will probably discard this phone before it becomes a real problem.
No matter if you will use this cellphone to play lots of games, are a photography fan, will use it for work or want a social phone, this cellphone is probably the correct option .
| Device Type: | Phone |
| Operating System (OS): | Android 13 |
| Dimensions: | 6.20 x 5.76 x 0.20 inchesMetric15.75 x 14.63 x 0.51 cmImperial |
| Weight: | 8.08 ouncesMetric229.06 gImperial |
| Colors: | Black, Blue and Purple |
Display | |
| Screen Type: | OLED |
| Size: | 7.9 inchesMetric20.1 cmImperial |
| Resolution: | 2344 x 2156 pixels |
| Pixel density: | 403 pixels per inchMetric158.66 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | No |
Hardware | |
| Chipset: | Qualcomm Snapdragon 8+ Gen 1 SM8475 (4 nm) |
| RAM Memory: | 12 GB |
| Graphics Processor: | Adreno 730 |
| Internal Memory: | 256 GB |
| SD Card Slot: | No SD card slot |
Battery | |
| Removable: | No |
| Capacity: | 5000 mAh |
Camera | |
| Back camera: | 50 megapixels |
| Aperture: | f/1.90 |
| Focal length: | 25mm (35mm equivalence) |
| Front camera: | 16 megapixels |
| Max video resolution: | 3840 x 2160 (60 fps) (4K) |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| Mobile Hotspot: | Yes |
| SIM Card Type: | Nano SIM |
| 5G Bands: | 5G Ready |
| Technologies: | 5G, LTE-A (4G), LTE (4G), HSPA+ (4G) and HSDPA |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 5.2 |
| GPS: | Yes |
| NFC (Near Field Communication): | Yes |
| Infra-red: | Yes |
| Fingerprint ID: | Yes |
| Sensors: | Accelerometer, Compass, Gyroscope, Light Sensor and Proximity Sensor |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.