Honor Magic3 is an incredible device released many years ago, including a very powerful 2.84 gigahertz Octa-Core CPU, a big size 6.8-inches screen, and 2 cameras, a 50 mega-pixels back side camera and a 13 mega-pixels front facing camera.
decided to design this phone using a Qualcomm Snapdragon 888 SM8350 system chip, packing a very fast 2.84 gigahertz Octa-Core processor and a huge 8 GB RAM. This phone counts with a 128 GB great internal storage and whereas it doesn't count with an external memory slot, it it is more than enough to store tons of apps, games, photos and videos without worrying about filling the phone.
offers this phone in two different color options, black and white. This cellphone body design uses Glass and Aluminum . Even though this phone just has 6.41 inches long, it is still able to fit a a 6.8" screen. The Honor Magic3 is thin and good-looking, with a thickness of just 0.35". appears to have forgotten about weight optimization in this 7.16 ounces phone.
This cellphone has two cameras, a 50 MP back facing camera and a 13 mega-pixels front camera. this cellphone's back facing camera has an aperture of f/1.9 so it can take impressive photographs even in poor lighting conditions.
packed this phone with an astonishing 6.8" display, and a 1344 x 2772 resolution, which makes it impossible to even see the pixels composing the display.
The Honor Magic3 features a 4600 mAh huge Nano SIM non-replaceable battery, enough to provide the Honor Magic3 with an incredible battery life. An issue to consider is that the Honor Magic3's battery is not replaceable so you can't change it when it begins to get older, whereas with such a huge battery size you will probably buy a new phone before that happens.
This device features wifi capability (which can be provided to other devices around, as a mobile hotspot), 4G LTE-A , a really fast connectivity and also HSPA+ connectivity (which is a slower 4G technology) and fast 3G connection type, using HSDPA technologies. This cellphone uses a Nano SIM card for GSM carriers.
This phone also includes a great numbre of great characteristics such as Fingerprint ID, Near Field Communication (NFC), Bluetooth (provides communication with other bluetooth phones, computers and accessories) and GPS, and plenty of sensors like Light Sensor, Proximity Sensor, Accelerometer and Gyroscope.
No matter whether you want a work cellphone, want a social phone, want a cellphone to play games or want it to take lots of photos, you will definitely be very satisfied with this phone.
| Device Type: | Phone |
| Operating System (OS): | Android 11 |
| Dimensions: | 6.41 x 2.95 x 0.35 inchesMetric16.28 x 7.49 x 0.89 cmImperial |
| Weight: | 7.16 ouncesMetric202.98 gImperial |
| Colors: | Black and White |
| Materials: | Aluminum and Glass |
| Release date: | 2021-08-12 |
Display | |
| Screen Type: | OLED |
| Size: | 6.8 inchesMetric17.3 cmImperial |
| Resolution: | 2772 x 1344 pixels |
| Pixel density: | 453 pixels per inchMetric178.35 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | No |
Hardware | |
| Chipset: | Qualcomm Snapdragon 888 SM8350 |
| Processor: | Kryo 680 Prime, 64-bit, 5 nm (Octa-Core 2840 MHz) |
| RAM Memory: | 8 GB |
| Graphics Processor: | Adreno 660 |
| Internal Memory: | 128 GB |
| SD Card Slot: | No SD card slot |
Battery | |
| Battery type: | Nano SIM |
| Removable: | No |
| Capacity: | 4600 mAh |
Camera | |
| Back camera: | 50 megapixels |
| Aperture: | f/1.90 |
| Sensor size: | 0.64 inches (1/1.56") |
| Front camera: | 13 megapixels |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| Mobile Hotspot: | Yes |
| SIM Card Type: | Nano SIM |
| Technologies: | LTE-A (4G), LTE (4G), HSPA+ (4G) and HSDPA |
Other Features | |
| Bluetooth: | Yes |
| GPS: | Yes |
| NFC (Near Field Communication): | Yes |
| Fingerprint ID: | Yes |
| Sensors: | Accelerometer, Gyroscope, Light Sensor and Proximity Sensor |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.