Honor Magic3 Pro is a wonderful Android cellphone released back in the year 2021, packing an extremely powerful Octa-Core processor speeding at 3000 megahertz, a really big 6.8" display, and 2 cameras, a 50 mega-pixels back facing camera and a 13 megapixels front facing camera. We will get a better understanding of this cellphone's characteristics when we get into specific details.
This cellphone is just 0.35 inches thick, making its way into the thinnest phones podium. Even though the Honor Magic3 Pro is only 6.41 inches long, it is able to fit a a 6.8 inches screen. offers this cellphone in black and white. Talking about its aspect, this phone is mostly manufactured with Glass and Aluminum . It appears that decided not to care so much about the weight in this 7.51 ounces cellphone.
This device has an astonishing 6.8-inches screen with a 1344 x 2772 resolution, making everything look amazing.
decided to equip this phone using a very powerful Octa-Core processor speeding at 3 GHz, bundled in the Qualcomm Snapdragon 888+ SM8350-AC system chip with a large 8 GB of RAM memory. This phone comes with a big 256 GB internal storage and even though it doesn't have a slot for an external memory card, it is still enough to install tons of applications, games, songs, pictures and videos without thinking about running out of space.
This phone is equipped with two cameras, a 50 megapixels back facing camera and a 13 MP front facing camera. Its back facing camera has a maximum 1.9 aperture so it can take detailed pictures even in dark environments.
The Honor Magic3 Pro uses amassive 4600 mAh Nano SIM non-removable battery that can keep this phone running for many hours and even reach the end of the day without having to charge it at all. An issue to evaluate is that this cellphone's battery isn't replaceable so you can't change it when it begins to get older, while with its 4600 mAh you will probably discard this device before that becomes a real problem.
The Honor Magic3 Pro provides WiFi connectivity (and it can share it with other devices around, acting as a router or modem), LTE-A (4G) ultra fast internet connection and also HSPA+ connectivity (which is a lower speed 4G technology) and fast 3G connection type, using HSDPA technologies. This phone uses a Nano SIM card to use GSM services.
The Honor Magic3 Pro also comes with a lot of cool features like Fingerprint Scanner, Facial recognition to unlock, Wireless charging capability, Near Field Communication (NFC), Bluetooth (Yes ) and GPS Geolocation, and plenty of sensors like Light Sensor, Proximity Sensor, Accelerometer and Gyroscope.
This phone is definitely the right one for you no matter if you will use it as a work phone, want a device to mostly use social networks, love photography or want a cellphone to play games.
| Device Type: | Phone |
| Operating System (OS): | Android 11 |
| Dimensions: | 6.41 x 2.95 x 0.35 inchesMetric16.28 x 7.49 x 0.89 cmImperial |
| Weight: | 7.51 ouncesMetric212.9 gImperial |
| Colors: | Black and White |
| Materials: | Aluminum and Glass |
| Release date: | 2021-08-12 |
Display | |
| Screen Type: | OLED |
| Size: | 6.8 inchesMetric17.3 cmImperial |
| Resolution: | 2772 x 1344 pixels |
| Pixel density: | 453 pixels per inchMetric178.35 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | No |
Hardware | |
| Chipset: | Qualcomm Snapdragon 888+ SM8350-AC |
| Processor: | Kryo 680 Prime, 64-bit, 5 nm (Octa-Core 3000 MHz) |
| RAM Memory: | 8 GB |
| Graphics Processor: | Adreno 660 |
| Internal Memory: | 256 GB |
| SD Card Slot: | No SD card slot |
Battery | |
| Battery type: | Nano SIM |
| Removable: | No |
| Capacity: | 4600 mAh |
| Wireless Charging: | Yes |
Camera | |
| Back camera: | 50 megapixels |
| Aperture: | f/1.90 |
| Sensor size: | 0.64 inches (1/1.56") |
| Front camera: | 13 megapixels |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| Mobile Hotspot: | Yes |
| SIM Card Type: | Nano SIM |
| Technologies: | LTE-A (4G), LTE (4G), HSPA+ (4G) and HSDPA |
Other Features | |
| Bluetooth: | Yes |
| GPS: | Yes |
| NFC (Near Field Communication): | Yes |
| Fingerprint ID: | Yes |
| Face Unlock: | Yes |
| Sensors: | Accelerometer, Gyroscope, Light Sensor and Proximity Sensor |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.